21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości - Psychologia Dziecka

Dlaczego życzliwość jest ważna?

1. Poprawia samopoczucie

Od wielu lat naukowcy badają życzliwość i jej pozytywne skutki. Badania pokazują, że życzliwość zapewnia lepsze zdrowie psychiczne i samopoczucie.

2. Obniża poziom stresu

Życzliwość pomaga zmniejszyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) i przywrócić ciało do bardziej zrównoważonego, zrelaksowanego stanu.

3. Zwiększa poczucie własnej wartości

Kiedy ludzie wykonują życzliwe gesty wobec innych, występuje efekt odbicia. Gdy jesteś życzliwy dla innych zalewają cię pozytywne uczucia na swój temat. Zwiększa to także samoocenę i sprawia, że jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do świata i ludzi.

4. Poprawia produktywność

W jednym z badań, w którym przeanalizowano ponad 3500 firm i 50 000 pracujących w nich osób, okazało się, że wzajemne okazywanie sobie życzliwości powiązane jest z wyższą produktywnością i mniejszą rotacją pracowników.

5. Sprawia, że jesteś lepszym liderem

Wiele badań pokazuje, że życzliwość i empatia to podstawowe cechy dobrego lidera. Dobry lider ma silne więzi społeczne i dobrze rozumie emocje innych. Wie również, jak ważne jest traktowanie ludzi z godnością i szacunkiem. Takiemu liderowi ludzie ufają, szanują go i pozostają mu lojalni.

6. Pomaga dzieciom lepiej radzić sobie w szkole

Życzliwość ma pozytywny wpływ na środowisko szkolne. Gdy uczymy dzieci jak ważna jest życzliwość i empatia, tworzymy dla nich miejsce, w którym czują się bezpieczne i akceptowane. To sprawia, że łatwiej im przyswajać wiedze i tworzyć nowe wartościowe relacje.

7. Kształtuje lepszą przyszłość dziecka

Gdy dzieci dorastają w środowisku, w którym życzliwość jest powszechna, mają większe szanse na uniknięcie problemów takich jak zażywanie narkotyków czy pobyt w więzieniu w dorosłym życiu. Gdy okazują życzliwość, czerpią z tego wiele korzyści, takich jak zmniejszenie agresji i mniej zachowań antyspołecznych.

8. Wzmacnia związki romantyczne

Kiedy partnerzy są empatyczni i życzliwi wobec siebie, jest bardziej prawdopodobne, że pozostaną razem. Obok stabilności emocjonalnej, życzliwość jest najbardziej znaczącym predyktorem szczęścia w małżeństwie. Jeśli para zmaga się z jakimiś problemami, wzajemna życzliwość, okazywanie partnerowi miłości i zrozumienia wzmacnia komunikację i poczucie więzi.

9. Jest składnikiem dobrego życia

Życzliwość wobec siebie jest równie ważna jak życzliwość wobec innych. Badania pokazują, że ludzie, którzy angażują się w negatywne rozmowy o sobie i są nadmiernie krytyczni wobec siebie, są bardziej podatni na depresję i zaburzenia lękowe.

10. Jest zaraźliwa

Kiedy angażujemy się w zachowania prospołeczne, ludzie, którzy na nich skorzystają, prawdopodobnie także zachowają się życzliwie wobec innych, dzięki czemu okazywanie życzliwości stanie się coraz bardziej powszechne.

*

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypada w 2022 roku 21 listopada. Święto ustanowiono w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie braci Briana i Michaela McCormacka do pokoju w odpowiedzi na wojnę „Jom Kippur” między Izraelem a Egiptem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *