10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - Psychologia Dziecka

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To ważne święto zostało ustanowione przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problematykę zdrowia psychicznego i profilaktykę zaburzeń psychicznych.

Każdego roku organizatorzy wydarzenia podkreślają, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Za każdym razem motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce – w 2022 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia brzmi: „Niech zdrowie i dobrostan psychiczny staną się naszym priorytetem” (Make mental health & well-being for all a global priority).

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to okazja, by przypomnieć, jak zadbać o zdrowie psychiczne swoje i swoich najbliższych. Oto 5 kroków, które mogą w tym pomóc:

  • Relacje międzyludzkie. Dobre i wartościowe relacje z innymi ludźmi są bardzo ważne dla utrzymania zdrowia psychicznego. Mogą pomóc zbudować poczucie przynależności i własnej wartości, dać możliwość dzielenia się pozytywnymi doświadczeniami i zapewnić wsparcie emocjonalne.
  • Aktywność fizyczna. Nie bez przyczyny mówimy, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Wiele badań pokazuje, że aktywność fizyczna poprawia także samopoczucie psychiczne i wpływa na zwiększenie poczucia własnej wartości, pomaga wyznaczać cele i je realizować. Ćwiczenia powodują zmiany chemiczne w mózgu, które mogą pozytywnie wpłynąć na nastrój.
  • Zadbaj o swoje hobby i ucz się nowych rzeczy. Staraj się każdego dnia znaleźć chwilę na aktywności, które są dla ciebie znaczące i przyjemne. Może to być gotowanie, zabawa ze zwierzakiem, spacer po parku, czytanie książki lub oglądanie filmu czy serialu. Badania pokazują także, że uczenie się nowych umiejętności może również poprawić samopoczucie psychiczne i być szansą na nawiązanie nowych, wartościowych relacji.
  • Unikaj używek. Narkotyki, alkohol, kawa, tytoń tylko na chwilę pozwalają poczuć się lepiej. W dłuższej perspektywie są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, także psychicznego.
  • Praktykuj uważność. Zwróć większą uwagę na to co dzieje się w chwili obecnej. To także poprawi twoje samopoczucie. Praktyka uważności może pomóc bardziej cieszyć się życiem, lepiej zrozumieć siebie oraz zmienić sposób, w jaki odczuwasz życie i jak podchodzisz do wyzwań.

Jeśli szukasz pomysłu na zajęcia indywidualne czy grupowe z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego możesz skorzystać z kart „ZDROWIE PSYCHICZNE”, gdzie znajdziesz 10 oryginalnych scenariuszy. Karty dostępne na stronie: https://psychologiadziecka.org/…/profilaktyka-zdrowia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies