Nastolatki a konflikt – Karty pracy dla nauczycieli, psychologów, rodziców do pracy z nastolatkami. Materiał jest doskonałą podstawą do prowadzenia zajęć grupowych (większość ćwiczeń skierowana jest do grupy), można je jednak wykorzystać także w pracy indywidualnej. (Liczba stron: 75, format: pdf. Po zakupie otrzymasz 2 pliki – wersję standardową i wersję oszczędnego druku, z białym tłem stron.)
Gry i ćwiczenia zawarte w tych kartach pracy mają na celu:
- Pokazać znaczenie podobieństw i różnic. Wiele konfliktów wynika z tego, że brakuje nam zrozumienia dla innych ludzi – ich wyznania, wyglądu, poglądów, zainteresowań, talentów itd. To, co czyni nas niepowtarzalnymi, może, ale nie musi być źródłem konfliktu. Rozwijanie w nastolatku zrozumienia i wrażliwości na innych jest fundamentem efektywnego radzenia sobie z konfliktami. Przypomnij mu, że gdyby w drużynie jakiejkolwiek zespołowej gry byli tylko bramkarze lub napastnicy, to prawdopodobnie nie odnosiłaby ona zbyt dużych sukcesów. Różnorodność daje drużynom wyraźną przewagę. Ćwiczenia przedstawione w e-booku pomogą nastolatkowi odkryć i docenić różnorodność ludzi w jego otoczeniu.
- Pomóc zrozumieć konflikt. Konflikt jest naturalnym zjawiskiem w rodzinie, szkole czy grupie przyjaciół. Ćwiczenia opisane w e-booku pozwolą nastolatkowi doświadczyć prawdziwego konfliktu, opracować sposoby na znalezienie rozwiązań i poznać narzędzia, które pozwolą mu w przyszłości patrzeć na konflikt jak na szansę.
- Poprawić komunikację. Skuteczna komunikacja, w szczególności umiejętność słuchania i angażowania się w prawdziwy dialog, może przekształcić konflikt w dyskusję. Zaproponowane ćwiczenia dostarczą nastolatkowi wiedzy na temat znaczenia komunikacji i stworzą okazje do ćwiczenia umiejętności skutecznej komunikacji.
- Zwiększyć umiejętność radzenia sobie z emocjami. Empatia, wrażliwość i umiejętność radzenia sobie z emocjami mogą pomóc nastolatkowi w bardziej efektywnym współdziałaniu. Ćwiczenia przedstawione w e-booku pozwolą nastolatkowi zbudować lepszą świadomość siebie i innych.
- Uczyć współpracy. Gotowość do poszukiwania rozwiązań korzystnych dla obu stron w trakcie konfliktu można określić jako skłonność do współpracy. Osoby zaangażowane w konflikt muszą traktować siebie nawzajem z szacunkiem. Czasami wymaga to zmiany głęboko zakorzenionych założeń, które wpływają na to, jak rozumiemy sytuację, a następnie podjęcia działań. Zaproponowane ćwiczenia pomogą nastolatkowi doświadczyć prawdziwego konfliktu i tego, jak ważna jest wspólna praca nad tworzeniem rozwiązania konfliktu.
Uwaga!
Ćwiczenia i zabawy pozostaną tylko grami, jeśli ich nie omówisz. Przygotuj się do zajęć, opracuj wcześniej materiały, zastanów się, w jaki sposób młodzi ludzie mogą zareagować na Twoje propozycje. W instrukcji są zawarte pytania do dyskusji. Możesz też przygotować inne pytania, dostosowane do potrzeb danej grupy lub celu ćwiczenia. Wyznacz limit czasu na dyskusję. Skup uwagę nastolatków na znaczeniu i celu zaproponowanej gry. Zachęć ich do wzięcia odpowiedzialności za wywołanie sensownej rozmowy. Pamiętaj, by nie wprowadzać zbyt szybko własnych opinii i spostrzeżeń. Zachowaj płynność dyskusji, ale nie krępuj się też robić przerw, kiedy młodzi ludzie formułują swoje pomysły i wnioski. Zakończ dyskusję, gdy wszystkie najważniejsze kwestie zostaną poruszone.
Po zakupie otrzymasz dwa pliki pdf – wersję oryginalną i wersję oszczędnego druku (z białym tłem stron).
Nastolatki a konflikt – Karty pracy | Liczba stron: 75 (plik pdf do własnego wydruku)
ISBN 978-83-67092-18-0
Uwaga! Ten materiał jest w formie elektronicznej
Zobacz przykładowe strony:

Anonimowo (zweryfikowany) –
Monika Nowak (zweryfikowany) –
Aleksandra W. (zweryfikowany) –
Anonimowo (zweryfikowany) –
Przemysław Janicki (zweryfikowany) –
Anonimowo (zweryfikowany) –
Anonimowo (zweryfikowany) –
Anna T. (zweryfikowany) –
Super, bardzo praktyczne 🙂
Monika (zweryfikowany) –
Bardzo przydatne materiały , polecam
aneta k. (zweryfikowany) –
super
Magdalena Maślarz (zweryfikowany) –
Rewelacyjny!
Ewa Wysocka (zweryfikowany) –
Joanna (zweryfikowany) –
Alina Galisz (zweryfikowany) –
Gosia M. (zweryfikowany) –
Rzetelne informacje,wiadomo co kupujemy,bardzo przydatny materiał
Anonimowo (zweryfikowany) –
Cenna pomoc w codziennej pracy, mnóstwo inspiracji
Agnieszka W. (zweryfikowany) –
Izabela M. (zweryfikowany) –
Gosia M. (zweryfikowany) –
Bardzo fajne i pomocne materiały
Magdalena Maślarz (zweryfikowany) –
Renata Pusz (zweryfikowany) –
Anna F. (zweryfikowany) –
Bardzo dziękuję za tak świetne narzędzie pracy. Jestem bardzo wdzięczna za pomoce z których tak chętnie korzystam.
Barbara (zweryfikowany) –