Zespół Dziecka Potrząsanego- Shaking Baby Syndrome - Psychologia Dziecka

placzace-dzieckoO wczesnych i niewyjaśnionych zgonach noworodków, rozpoznawanych pod terminem nagłej śmierci łóżeczkowej mówi słyszała każda matka. Bywa jednak i tak, że dziecko nie zaraża się bakteriami ani nie ma problemów z odpornością, a do nagłego zgonu dochodzi. Bardzo często winny jest temu słabo jeszcze w Polsce opisywany Shaking Baby Syndrome, czyli Zespół Dziecka Potrząsanego. Nawet najbardziej kochająca matka, może w chwili zdenerwowania czy wskutek nasilenia objawów depresji poporodowej, chwycić dziecko i potrząsnąć nim by przestało płakać – zaledwie 4 sekundy takiego potrząsania wystarczą zaś, by spowodować zmiany w mózgu i tak rozległe uszkodzenia, że dziecko ich nie przeżyje.

Zespół Dziecka Potrząsanego jest jedną z głównych przyczyn umieralności niemowląt. Niestety nie są znane dokładne statystyki, ze względu na brak jednoznacznej diagnozy w niektórych przypadkach. Potrząsanie dzieckiem, najczęściej stosowane po to aby uspokoić płaczące dziecko, rodzicom wydaje się delikatne, tymczasem brak właściwego napięcia mięśniowego oraz duże uwodnienie tkanki mózgowej dziecka powoduje że jego główka jest szczególnie podatna na urazy. Potrząsanie dzieckiem może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń i dysfunkcji, w tym utraty słuchu, ślepoty, upośledzenia rozwoju a w najgorszym przypadku do śmierci.

Najczęściej potrząsanie stosują mężczyźni – ojcowie bądź partnerzy matek, ale zdarza się też, że odpowiedzialna jest matka – zwłaszcza w sytuacjach kiedy doświadcza depresji poporodowej z elementami agresji wobec dziecka. Dziecko, po krótkotrwałym potrząsaniu uspokaja się, jest ospałe i często nie okazuje symptomów urazów, co tym bardziej uczy rodziców, że potrząsanie to skuteczna metoda. Tymczasem takim zachowaniem można nawet zabić własne dziecko. Świadomość istnienie syndromu Dziecka Potrząsanego jest niezwykle ważne dla zapobiegania wypadkom i umieralności noworodków.

Jeśli Twoje dziecko płacze postaraj się je uspokoić poprzez: zmianę ułożenia (na brzuszku bądź na boku), smoczek, opatulanie, kołysanie, czy jednostajne rytmiczne dźwięki które mogą uśpić dziecko – nigdy zaś nie potrząsaj dzieckiem.

źródło: dobryrodzic.pl

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *