Zapamiętywanie słówek – jak pomóc dziecku w nauce języka obcego - Psychologia Dziecka

W dzisiejszych czasach, znajomość języka obcego – zwłaszcza angielskiego, to absolutna podstawa. Naukę warto zacząć od najmłodszych lat – dzięki temu dziecko lepiej przyswoi sobie zarówno słownictwo, jak i akcent i melodykę języka. Przy nauce, i wspieraniu dziecka w edukacji, warto korzystać z najnowszych odkryć naukowych. Ostatnie z nich donoszą, że w zapamiętywaniu słówek, bardzo pomaga powtórzenie słówka na głos.

Według badań opublikowanych w Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, and Cognitio, powtórzenie słowa na głos, wspomaga jego zapamiętanie o około 10%. Tak naprawdę nie trzeba nawet wypowiadać słowa głośno – wystarczy, że będziemy ruszać ustami. W przeprowadzonych 8 różnych testach, za każdym razem zauważono poprawę zapamiętywania.

Czy każde wypowiedziane słowo zostanie lepiej zapamiętane? Otóż nie – aby metoda była efektywna, wypowiadać na głos trzeba zaledwie niektóre słowa. Czyli stosujemy ta technikę dopiero wtedy, kiedy dziecko ma problem z zapamiętaniem określonego słówka. Aby metoda zadziałała, słowa wypowiedziane muszą być częścią większej „porcji” materiału do zapamiętania.

Aby usprawnić zapamiętywanie słówek w obcym języku, zastosować możemy też kilka innych technik:

  • Wizualizacja – czyli tworzenie obrazu pamięciowego danego słówka (np. wyobrażenie słowa „cat” jako kotka z uszkami na literce „c”, brzuszkiem na literce „a” i ogonkiem do góry , na literce „t” – słówka można w ten sposób dzieciom rozrysowywać.
  • Skojarzenia – czyli zapamiętywanie przez skojarzenia słówka z innymi słowami, czynnościami.
  • Uzupełnianki – czyli zapamiętywanie słówek poprzez wypełnianie w nich luk (np. – zapamiętaj nasz adres –  p.ycholo.ia .zie.cka.org)

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

One thought on “Zapamiętywanie słówek – jak pomóc dziecku w nauce języka obcego

  1. Anna says:

    To samo mówiła Pani pedagog gdy bylismy u niej z córka. Corka miala problemy z koncentracja, niedlugo pojdzie do szkoly, zaburzenia sie poglebialy iwec postanowilismy za wczasu sie tym zajac. Poza terapia cwiczymy w domu z uzyciem roznych gier, np. Bystrego oczka i innych zgadywanek, ktore cwicza spostrzegawczosc, pamiec i koncentracje. Efekty sa widoczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies