Wcześniaki częściej cierpią na zaburzenia zachowania i emocjonalne - Psychologia Dziecka

wcześniakCoraz lepszy dostęp do medycyny oraz coraz lepszy rozwój medycyny spowodował, że współczynnik przeżycia wśród wcześniaków jest znacznie wyższy niż jeszcze kilka lat temu. Niestety, bycie wcześniakiem wiąże się nie tylko z zagrożeniami pierwszych tygodni życia, ale może wpływać na całe życie dziecka (również jako osoby dorosłej) i to nie tylko w kwestii fizycznej,ale  również w kwestii psychiki.

Większa ilość wcześniaków, spowodowała, że naukowcy zainteresowali się problematyką wpływu przedwczesnego urodzenia na całość życia dziecka, nastolatka i dorosłego. Podczas niedawno przeprowadzonych badań na stu czterech 16 latkach urodzonych jako wcześniaki (między 22- 33 tygodniem cięży) udało się stwierdzić, że dzieci urodzone przed terminem obarczone są wyższym ryzykiem doświadczania stanów niepokoju, depresji i zaburzeń zachowania (hiperaktywność  i problemy z koncentracją uwagi).

Zwiększonego ryzyka zaburzeń zachowania nie udało się wyjaśnić ani poziomem inteligencji ani też statusem społeczno – ekonomicznym rodziny, co składnia ku teorii, że zaburzenia owe są podyktowane zmiennymi biologicznymi. Najważniejszym korelatem zaburzeń zachowania była niska waga urodzeniowa.

Spośród 104 badanych dzieci, 49 wykazywało zaburzenia zachowania, 14% symptomy zwiększonego niepokoju lub depresji, 18% zespół hiperaktywności. Oczywiście, korelacja między zaburzeniami zachowania a byciem wcześniakiem, nie skazuje dzieci na wieczne problemy w życiu, ale dobrze, aby rodzice wcześniaków byli świadomi zwiększonego zagrożenia i problemów, które mogą się wiązać z urodzeniem się dziecka we wcześniejszym terminie. Dzięki temu, mogą zapobiegać rozwojowi problemów emocjonalnych u dziecka.

źródło:reuters.com

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *