Trening czystości – kiedy rozpocząć? - Psychologia Dziecka

trening czystosciNa każdego malucha przychodzi czas aby zrezygnować z pieluchy i rozpocząć siadanie na nocniku. Wielu rodziców czeka na ten moment kiedy dziecko będzie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne samodzielnie. Często sadzają dziecko na nocnik już wtedy, kiedy dziecko zaczyna siadać. Tymczasem, aby można było rozpocząć trening czystości, dziecko musi być odpowiednio dojrzałe fizycznie, neurologicznie oraz psychologicznie.

Kiedy rozpoczynać trening czystości?

Przyjmuje się, że drugi rok życia dziecka, to okres w którym rozpoczyna się i trwa trening czystości. Średnio około 18 miesiąca życia, dziecko potrafi już korzystać z nocniczka. To, że dziecko jest w stanie wypróżnić się do nocnika nie oznacza jednak że przestajemy dziecku zakładać pieluchę. Możemy ją ściągnąć na stałe dopiero wtedy, kiedy trening zostanie zakończony. Trening czystości trwa średnio około 3 miesięcy. W tym czasie dziecko uczy się rozpoznawać sygnały ze swojego ciała informujące o tym, że potrzebny będzie nocnik, dowiaduje się jak ma zachowywać się w takiej sytuacji. Pamiętajmy, że dziecko będzie potrzebować pomocy dorosłego przy załatwianiu swoich potrzeb fizjologicznych nawet do 4-5 roku życia.

Kiedy bezwzględnie należy pożegnać się z pieluszką?

Wiemy, że zbyt wczesne sadzanie dziecka na nocnik może zaowocować nieodpowiednim przeprowadzeniem treningu czystości, na który dziecko nie było jeszcze gotowe. Taka sytuacja rodzi wiele problemów zarówno doraźnych – związanych z przejściem z pieluch do samodzielnego załatwiania się, jak i psychologicznych. Nadmierne opóźnianie procesu sadzania na nocnik również może być dla dziecka niekorzystne.

Według dr Josepha Barone’a z Bristol-Myers Squibb Children’s Hospital, który przeprowadził ostatnio analizę (opublikowaną w “Journal of Pediatric Urology”) problemów dzieci z nieotrzymaniem moczu, ostatecznym czasem w którym dziecko musi się definitywnie pożegnać z pieluchą jest okres 24-32 miesięcy. Jeśli do tego czasu, dziecko nie przejdzie treningu czystości i nie nauczy się samodzielnie załatwiać potrzeb fizjologicznych, może mieć trudności z nieotrzymaniem moczu. Nieotrzymanie zaś moczu przez dziecko (zarówno moczenie nocne jak i śróddzienne) powoduje problemy emocjonalne zarówno u dzieci (kłopoty w kontakcie z rówieśnikami, poczucie wstydu, obniżenie pewności siebie), jak i u rodziców (poczucie winy), którzy obwiniają się za problemy dziecka.

Pamiętajmy więc nie tylko o tym, że dziecko do treningu czystości musi być gotowe, ale również o tym, aby nie przedłużać czasu pieluszkowego.

fot.:Andy G/Flickr.com

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *