Rola kamizelek obciążeniowych w terapii dzieci z zaburzeniami SI - Psychologia Dziecka

Zaburzenia integracji sensorycznej potrafią bardzo utrudnić dziecku socjalizację z rówieśnikami. Najczęściej obserwuje się je u maluchów z takimi chorobami jak ADHD, Zespół Retta, Hellera czy Aspergera. Zaburzenia SI dotykają także pociechy  z PDD (objawy zaburzeń nie kwalifikują się do żadnej konkretnej choroby, ale występują i utrudniają prawidłowy rozwój). Przyczyną problemów z integracją sensoryczną są najczęściej zaburzenia rozwoju układu nerwowego – nie jest on gotowy na przyjmowanie dużej ilości informacji i dlatego nie radzi sobie z codzienną rzeczywistością. Warto zadbać w takich przypadkach o kompleksową terapię sensoryczną, a jednym z jej elementów jest stosowanie kamizelek.

Integracja sensoryczna – modulowanie reakcji na bodźce

Zaburzenia SI to zbyt mocne lub za słabe reakcje na bodźce ze świata zewnętrznego. Dzieci zmagające się z tym problemem będą wykazywały więc albo napady złości i nerwów, albo będą wycofane i apatyczne. Leczenie tych zaburzeń wymagają oczywiście kompleksowej opieki terapeutycznej, jednak warto sięgać po alternatywne sposoby terapii – oczywiście w konsultacji z rehabilitantem.

Kamizelki obciążeniowe działają w bardzo prosty sposób – wywołują głęboki nacisk na ciało, co w regulujący sposób działa na integrację sensoryczną. Stymulowanie układu prioreceptywnego powoduje, że zachowania nadreaktywne (ale też podreaktywne) są ograniczane. Bardzo istotne jest także biochemiczne działanie nacisku – stosowanie kamizelek pobudza organizm do zwiększenia produkcji serotoniny we krwi. Badaniami na ten temat zajmowali się m.in. T. Grandin i S.D. Farber. W swoich badaniach udowodnili, że terapia sensoryczna działa rozluźniająco, a dzieci wykazują się lepszymi zdolnościami poznawczymi i koncentracją.

W Polsce pierwsze tego typu badania zostały przeprowadzone przez Zbigniewa Przyrowskiego, należącego do Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej. Swoje badania przeprowadził na grupie ponad 30 dzieci z zaburzeniami SI. Wyniki były bardzo zadowalające – pozytywne zmiany zanotowano u każdego dziecka. Najczęściej działanie kamizelek objawiało się w większej komunikatywności i  koncentracji badanych.

Stosowanie kamizelek obciążeniowych

Największą zaletą kamizelki jest jej uniwersalność – można korzystać z jej obciążającego działania niemal w każdej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że jak każde narzędzie terapeutyczne, tak i używanie kamizelki musi być ściśle kontrolowane przez lekarza prowadzącego rehabilitację dziecka. Kamizelka nie jest bowiem standardowym elementem ubrania i należy przestrzegać pewnych zasad.

Waga kamizelki nie powinna przekraczać 5% masy ciała dziecka. Jej stosowanie nie powinno odbywać się dłużej, niż 2-3 godziny w trakcie dnia. Co ważne; maksymalna czas jednorazowego założenia kamizelki musi oscylować w okolicy 30 minut. Pod żadnym pozorem nie można zakładać jej na cały dzień, gdyż może doprowadzić to do nadmiernej stymulacji układu prioreceptywnego. Po 30 minutach noszenia należy więc zrobić ok. 2 godzinną przerwę i dopiero wtedy wrócić do „terapii”.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *