Psychoterapeuta dla dziecka – jak go wybrać? - Psychologia Dziecka

Kiedy terapia dziecka jest konieczna i czy jest to metoda skuteczna w procesie leczenia dzieci z zaburzeń i trudności natury psychicznej? W jaki sposób wybrać psychoterapeutę, który będzie w stanie pomóc naszemu dziecku? Czy psychoterapia dziecka zawsze musi odbywać się w towarzystwie członków rodziny, czy jest to wręcz nie wskazane?

Psychoterapia dzieci różni się nieco od psychoterapii osób dorosłych. Psychoterapeuta nie może bowiem w kontakcie z dzieckiem wykorzystywać niektórych technik, które wymagają określonego poziomu rozwoju poznawczego lub emocjonalnego. Nie znaczy to jednak, że psychoterapia dzieci nie jest efektywna – różne są tylko metody w niej stosowane.

Podobnie jak w przypadku psychoterapii osób dorosłych, tak i w przypadku psychoterapii dziecięcej, wyróżniamy psychoterapię indywidualną oraz grupową. Dziecięca psychoterapia indywidualna, odbywa się w pojedynkę – przy kontakcie dziecka z terapeutą (bez udziału rodziców). Tak jak i u dorosłych, podstawą leczenia jest nawiązanie więzi między terapeutą a dzieckiem i zdobycie zaufania dziecka. Poza rozmowami, w kontakcie z dzieckiem, psychoterapeuta wykorzystuje również różne formy zabawy, aktywności fizycznej (np. rysowanie, śpiewanie, budowanie, odgrywanie ról poprzez zabawki). Te elementy zabawy, pozwalają psychoterapeucie zrozumieć potrzeby dziecka, a dziecku przepracować swoje trudności i problemy. Dla osób postronnych, sesja terapeutyczna z dzieckiem może wyglądać jak zabawa, jednak w istocie, odbywa się w trakcie sesji ważny proces zdrowienia.

Co dziecko zyskuje z psychoterapii?

Zauważmy, że dziecko nie przychodzi na psychoterapię, gdyż pragnie rozwoju. Najczęściej, decyzja o skorzystaniu z pomocy psychoterapii, to decyzja rodziców i to najczęściej poprzedzona okresem bezsilności i braku umiejętności radzenia sobie z problemami dziecka (np. moczeniem nocnym, depresją, atakami lękowymi, fobią szkolną itd.). Dziecko nie jest więc świadomym uczestnikiem psychoterapii, który ma poczucie, że przychodzi na psychoterapię dlatego, by lepiej radzić sobie ze swoimi trudnościami. Dziecko jest w tym układzie odbiorcą sytuacji, co oczywiście nie zmienia faktu, że niesie ona ze sobą wiele pozytywnych zmian dla dziecka. W ramach psychoterapii dziecko uzyskuje wsparcie, nabiera pewności siebie, uczy się nowych rozwiązań problemów i trudności z codziennego życia, zaczyna lepiej rozpoznawać emocje swoje i innych.

Pomoc rodziców w psychoterapii

Przy psychoterapii dzieci, szczególnie ważna jest pomoc rodziców. Psychoterapeuta powinien rozmawiać z rodzicami, informować ich o zmianach jakie przechodzi dziecko, edukować rodziców jak z dzieckiem postępować i jak ich własne zachowanie wpływa na zachowanie i emocje dziecka – tylko dzięki takiej współpracy, psychoterapia dziecka może przynieść trwałe efekty.

Do pracy terapeutycznej z dziećmi, przygotowywani są psycholodzy dziecięcy i psychiatrzy ze specjalizacją dziecięco – młodzieżową. Zdarza się też, że psychoterapia prowadzona jest przez psychoterapeutę, który zwykle pracuje z dorosłymi. Zanim zdecydujesz się powierzyć dziecko psychoterapeucie, dowiedz się, jakie doświadczenia związane z psychoterapią dziecka posiada, oraz jakie szkolenia ukończył i w jakiej orientacji psychoterapeutycznej pracuje. Pamiętaj, że jeśli ty nie nabierzesz zaufania do psychoterapeuty swojego dziecka, to praca z dzieckiem może nie być efektywna.

fot.:Arsel Özgürdal/SXC.hu

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *