Opóźnienia w rozwoju mowy u dzieci coraz częstsze - Psychologia Dziecka

mowa dzieciKażdy rodzic, z napięciem czeka na pierwsze słowa wypowiedziane przez swojego malucha. Za właściwy czas, w którym dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze słowa uznaje się okres około 18 miesiąca życia. Oczywiście zdarzają się dzieci, które nieco wcześniej zaczynają mówić, a bywa też tak, że okres ten ulega przesunięciu. Jeśli jest to kwestia 2-3 miesięcy nie ma się czym przejmować. Często bywa bowiem tak, że dziecko, które jest lepiej rozwinięte motorycznie wolniej uczy się mówić (i odwrotnie). Jeśli jednak dwulatek nie wypowiada ani jednego słowa, rodzice mają już powody do niepokoju.

Jak wynika jednak z najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, coraz częściej zdarzają się opóźnienia w rozwoju mowy u dzieci. Z badań wynika, że aż 22% chłopców i 13% dziewczynek ma trudności z uczeniem się mowy. Opóźnienia bywają spore – 4% dzieci nie mówi aż do ukończenia 3 roku życia.

Jak pomóc dziecku w rozwoju mowy?

Przede wszystkim trzeba wybrać się do logopedy, który może określić rodzaj trudności dziecka. Sama pomoc logopedyczna jednak nie wystarczy – rodzice muszę intensywnie pracować z dzieckiem, aby wspomóc rozwój mowy. Co rodzice mogą robić?

  • zachęcać do wypowiedzi, poprzez zadawanie pytań i mówienie do dziecka. Unikamy tu zdrobnień, mówimy wyraźnie i powoli. Warto zwracać uwagę na to, by używać słów dziecku znanych ale różnorodnych.
  • nie zalewać dziecka potokiem słów – zbyt szybkie mówienie powoduje, że dziecko nie może wyodrębnić określonych słów z potoku mowy rodzica
  • otaczać dziecko mową, poprzez czytanie mu na dobranoc, mówienie do samego siebie przy dziecku, puszczanie dziecku bajek audio. Złym pomysłem jest jednak sadzanie dziecka przed telewizorem. Zbyt duży szum informacyjny powoduje, że dziecko nie może skupić się na słowach, które słyszy.
  • dawać dziecku przestrzeń do wypowiedzi – ignorowanie tego co mówi dziecko, nie słuchanie go bądź nakazy uciszenia się powodują, że dziecko zamyka się na „testowanie” swoich zdolności mowy.
  • jeśli dziecko zaczyna mówić, rodzic powinien wysłuchać dziecko do końca, a nie przerywać mu dając do zrozumienia, że rozumie jego wypowiedź
  • dostarczać dziecku dobrych wzorców – jeśli my będziemy zdrabniać, sylabizować, mówić znacznie wolniej niż normalnie, nie będzie dziwnym to, że dziecko będzie popełniać błędy językowe.
  • pozwalać na kontakt z innymi rówieśnikami – choć dziecko wtedy może zacząć wymawiać słowa z błędami popełnianymi przez inne dzieci, kontakt z rówieśnikami zachęci dziecko do komunikacji werbalnej.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *