Odrabianie zadań domowych – jak zachęcić dziecko? - Psychologia Dziecka

Czy Twoje dziecko chętnie odrabia zadania domowe? Czy też namówienie dziecka do pracy nad zadaniem to droga przez mękę? Psychologowie uważają, że to na ile dziecko chętnie odrabia prace domowe zależy od tego, jak dziecko postrzega pracę domową- czy jako inwestycje, czy też jako obowiązek.

W jednej ze szkół, psychologowie przeprowadzili kilka eksperymentów i obserwacji. Najpierw zapytano dzieci o ich plany na przyszłość. Okazało się, że te dzieci, które pragnęły zostać lekarzami, inżynierami, naukowcami – miały lepsze stopnie i bardziej pilnie odrabiały zadania, niż dzieci, które marzyły o karierze piosenkarki, aktora czy strażaka. Skąd ta różnica? Otóż kariera piosenkarki nie jest postrzegana jako zawód wymagający wiedzy i ukończenia studiów, zatem te dzieci, które nie widziały potrzeby aby rozwijać się naukowo – chcą bowiem zostać kimś u kogo dyplom magistra nie jest oczekiwany, nie miały motywacji do odrabiania zadań.

Drugi eksperyment polegał na przedstawieniu dzieciom zarobków w różnych zawodach i zbadaniu tego, na ile widzą zależność między edukacją a poziomem zarobków w dorosłości. Po zajęciach, nauczyciel zadał dzieciom dodatkowe – nadobowiązkowe zadanie. Te dzieci, które widziały powiązanie między edukacją a wyższymi zarobkami, były 8 razy bardziej skłonne, by wykonać nadobowiązkowe zadanie.

Psychologowie wysnuli więc wniosek, że dzieci, które postrzegają edukację jako inwestycję, a nie przykry obowiązek, są bardziej skłonne do sumiennego wykonywania zadań oraz częściej dostają wysokie oceny.

Jak rodzice mogą wykorzystać tą wiedzę i sprawić by dziecko chętniej odrabiało zadania domowe?

Każdy rodzic ma wpływ na to, jaki wizerunek edukacji wypracuje w dziecku. Jeśli będziesz:

  • mówić przy dziecku, że niepotrzebnie studiowałeś czy kończyłeś liceum
  • narzekać na to, że edukacja w dzisiejszych czasach się nie liczy
  • narzekać na niskie zarobki, jednocześnie komunikując dziecku, że jesteś osobą wykształconą
  • pozwalać na to, by dziecko słyszało (od znajomych, rodziny) że sukces nie jest zależny od poziomu wykształcenia

Nie dziw się, że dziecko nie będzie traktować nauki jako inwestycji i nie będzie zainteresowane tym, by mieć dobre stopnie i zdobywać edukację – w jego postrzeganiu świata nie stworzy się bowiem poczucie tego, że dzięki odrabianiu zadań domowych, może osiągnąć sukces.

źródło: ns.umich.edu

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

3 thoughts on “Odrabianie zadań domowych – jak zachęcić dziecko?

  1. jaśko says:

    Mam córcie 5cio letnią za chwile pójdzie do szkoły.A im bardziej chce coś powiedziec tym bardziej się zacina. Jeżdżę do logopedy raz w tygodniu,ale to nic nie daje. Proszę pomużcie samotnemu ojcu. I mej Julce

  2. beata says:

    Moim zdaniem nie ma potrzeby by kilkuletnie dziecko, przedszkolak a nawet starsze dzieci zamienialy gry edukacyjne na ekran monitora.. Przyjdzie czas, ze beda mialy jeszcze duzo do czynienia z komputerami.. A dziecinstwo trzeba wykorzystywac na wartosciowa rozrywke, powinnismy o tym pamietac. Byla mowa w tekscie o cwiczeniu spostrzegawczosci.. Jest mnóstwo tradycyjnych gier, które kształtują tę umijętność na przykład “Bystre Oczko” albo “Prawy do lewego” jezeli chodzi o analogie. I liczy się kontakt oko w oko z opiekunem, wspólne pokonywanie trudności, bliskość a nie kontakt z monitorem czy ekranem..

  3. tomek says:

    człowiek się kształci przez całe swe życie, fobia szkolna to początek fobii społecznej która prowadzi do samotności w dorosłym życiu 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *