Moje dziecko kłamie! A czy ty kłamiesz dziecku? - Psychologia Dziecka

Rodzice wmawiają dzieciom, że nieładnie jest kłamać i warto być szczerym. Tymczasem sami codziennie, regularnie okłamują swoje dzieci aby wpłynąć na ich emocje i zachowanie.

Notorycznymi kłamstwami uskutecznianymi przez rodziców zainteresował się profesor psychologii, Gail Heyman. Przeprowadził dwa niezależnie badania – w jednych badał kłamanie dzieciom po to, aby uzyskać oczekiwane zachowanie („jak nie zjesz brukselki, to wypadną ci wszystkie zęby’), w drugich, kłamanie w celu uszczęśliwienia dziecka („twoje rysunki są najpiękniejsze z całej klasy”). W obu przypadkach, interesowało badaczy to, jak często rodzice kłamią. Wyniki okazały się zaskakujące. Rodzice kłamią bez opamiętania nawet tam, gdzie nie ma takiej potrzeby.

dziecko-klamiePełna szczerość z dziećmi nie zawsze jest możliwa. Powiedzenie trzylatkowi, że brzydko rysuje, jest po prostu okrutne. Rodzice często jednak kłamią dla świętego spokoju, bądź po to, by ułatwić sobie życie. Opowiadają dzieciom o wróżkach- smoczkowych, które zabierają ich smoczki i rozdają biednym dzieciom (zamiast powiedzieć wprost o konieczności pozbycia się smoczków ze względu na wiek), inni rodzice straszą dzieci strachami, które je porwą jeśli dzieci będą niegrzeczne.

Co ciekawe, istnieją różnice kulturowe w kłamaniu dzieciom. W badaniach przeprowadzonych w USA, wzięto pod uwagę amerykanki azjatyckiego i europejskiego pochodzenia. Azjatki, częściej kłamały dzieciom po to, aby wymusić na nich zmianę zachowania. Psychologowie uważają, że powodem jest tu fakt wymagania od dzieci w kulturze azjatyckiej większego posłuszeństwa i nie kwestionowania zdania rodziców. Dzieci Azjatyckie mają szanować rodziców, a szacunek ten –jak widać – rodzice często zdobywają kłamaniem.

Psychologowie zamierzają dalej zajmować się kwestią „wychowania poprzez kłamstwo” – czy powoduje ono zburzenie dziecięcego zaufania kiedy dziecko odkryje prawdę? Czy stwarza trudności między rozpoznaniem dobra i zła u dzieci w toku dojrzewania?

Przyznajcie się – jakie najbardziej nieprawdopodobne kłamstwo „:sprzedaliście” swoim dzieciom?

źródło: eurekalert.org

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *