Moja córka się onanizuje – czy to normalne? - Psychologia Dziecka

Dużą trudnością, z którą spotyka się bardzo wielu rodziców, jest masturbacja dziecięca. Zjawisko to spotkać można już u bardzo małych dzieci i często wywołuje ono u rodziców spory lęk o to, czy jest to normalne oraz jak sobie z tym zjawiskiem poradzić. Masturbacja u dzieci to również temat, wokół którego urosło wiele mitów. Przyjrzyjmy się zatem temu zjawisku oraz temu, co powinni zrobić rodzice w takiej sytuacji.

Masturbacja u dzieci to normalne zjawisko

Masturbować się może nawet roczne dziecko. W pewnym momencie swojego rozwoju, odkrywając swoje ciało, odkrywa ono sfery ciała, których dotykanie sprawia mu przyjemność i powoduje rozładowanie napięcia. Nic dziwnego, że dziecko zaczyna robić to, co sprawia mu przyjemność. Każdy rodzic, powinien uświadomić sobie, że jeśli córka się masturbuje, to nie jest to nic nienormalnego i nie świadczy to o żadnym zaburzeniu.

Dlaczego dzieci się masturbują?

Dziecko odkrywa przyjemność związaną z dotykaniem swoich narządów. Nie kojarzy tych czynności z niczym negatywnym – oczywiście do czasu, do kiedy ktoś nie zakaże tych działań dziecku lub nie wywoła u dziecka wstydu lub poczucia winy. Kiedyś panowało przekonanie, że masturbują się głównie dzieci, którym brak jest czułości ze strony rodziców. Nie jest to prawdą, bowiem masturbować się mogą również dzieci, których potrzeby emocjonalne są zaspokajane. Zawsze jednak warto zastanowić się, czy dziecko ma w rodzinie podstawy do tego by czuć się bezpiecznie, czy nie jest poddane zbyt dużemu napięciu, które może chcieć redukować w ten sposób.

Karanie za onanizm u dziecka

To rodzice bezwzględnie kojarzą masturbację z seksem – dla dzieci jest to po prostu przyjemna czynność. Jeśli rodzic ma problemy z własną seksualnością to będzie miał również problem z seksualnością swojego dziecka – w takich sytuacjach rodzice krzyczą na dzieci, zabraniają masturbacji, wywołują poczucie winy i wstyd. Takich rzeczy nie wolno robić! W efekcie, dziecko może wyrobić sobie negatywne odczucia wobec własnego ciała czy własnej seksualności. To rodzice, muszą wyrobić w sobie akceptację wobec masturbującego się dziecka – ono nie stało się gorsze czy inne przez to, że przechodzi przez taką fazę rozwojową.

Czy na masturbację lepiej nie reagować?

Brak reakcji też nie jest dobra metodą – głównie z tego powodu, że dziecko może masturbować się w sytuacjach i miejscach w których nie jest to akceptowane społecznie – u cioci na imieninach, w szkole czy na spacerze. Roczne czy dwuletnie dziecko najlepiej próbować zająć czymś, odwracając jego uwagę (nie zawsze się to uda), dziecko, starsze – od 5 roku wzwyż, trzeba nauczyć, aby nie robiło tego przy innych osobach. Delikatnie tłumaczymy wtedy dziecku, że czynności, które sprawiają mu przyjemność są intymne i lepiej wykonywać je we własnym pokoju.

Masturbacja córki sama przejdzie?

Rodzice dzieci, które się masturbują mają nadzieję, że problem ten sam w końcu przejdzie. A czy przechodzi? Czasem tak – dziecko po kilku miesiącach może stracić zainteresowanie swoim ciałem i zaprzestać masturbacji. Niektóre dzieci robią to jednak przez całe dzieciństwo. Jedynym problemem który może się z tym wiązać, jest fakt wykształcenia się przez lata u dziecka schematów zaspokajania – dziecko osiąga orgazm w określony sposób, co może utrudnić uzyskanie satysfakcji seksualnej w inny sposób (np z partnerem). Jeśli więc wiesz, że Twoje dziecko masturbuje się od dawna, warto porozmawiać z nastolatkiem o ograniczeniu masturbacji w celu uniknięcia późniejszych problemów – szczególnie warto troską otoczyć dziewczynki, które jako kobiety częściej mają problemy z osiąganiem satysfakcji seksualnej niż mężczyźni.

Wpływ masturbacji dziecięcej na życie dorosłe dziecka

Rodzice często martwią się, że skoro ich dziecko się masturbuje, to może mieć problemy w późniejszym życiu jako nastolatek lub dorosły. Sama masturbacja nie jest zagrożeniem – to zachowanie rodziców w odpowiedzi na masturbację może wywołać problemy – jeśli dziecko zacznie być za swoje zachowanie karane, jeśli damy mu do zrozumienia, że robi coś złego, grzesznego, godnego potępienia, może skojarzyć swoje odczucia przyjemności z czymś złym, co w późniejszym życiu może zablokować seksualność lub doprowadzić do trudności z jej rozwojem.

W szczególnych przypadkach, kiedy masturbacja jest mocno nasilona, może być dla dziecka metodą radzenia sobie z napięciem wewnętrznym a nawet sposobem na zwracanie uwagi rodziców (zwłaszcza wtedy, kiedy rodzice zabraniają się dziecku masturbować) – jeśli więc zjawisko masturbacji jest silne, warto zastanowić się nad tym, czy przyczyną tego zachowania nie jest nasza nieobecność emocjonalna jako rodziców, zbyt duży stres którego doświadcza dziecko czy nuda.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

5 thoughts on “Moja córka się onanizuje – czy to normalne?

  1. Smutnamana says:

    Moja córka ma obecnie 4 lata onanizuje się id 2 aktualnie jesteśmy na tragicznym etapie że niedosc,że robi to w przedszkolu zamiast iść spać to potrafi sie onanizowac obok kuzynostwa i innych osób

  2. Aga says:

    Witam.Moja córka 1,5roku zaczęła sie onanizować od miesiąca zawsze przed pójściem spac i jak wstaje rano,niepokoi mnie to ze robi to nawet przez godzinę z przerwami i źle spi w nocy. Czy onanizm ma wpływ na jej sen ?

    • Ola says:

      Moja ma rok i dwa miesiące i tez się podpinam moja budzi się w nocy co godzinę … a z zasypianiem polecam buzi w głowę 🙁 lekarka powiedziała mi ze to nic złego i normalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *