Międzynarodowy dzień książki dla dzieci - Psychologia Dziecka

czytamy-dzieciomDziś przypada rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena, która jednocześnie stała się datą obchodzenia Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. O korzyściach jakie odnoszą rodzice z czytania dzieciom książek pisaliśmy jakiś czas temu. Korzyści odnoszą też najmłodsi.

Kiedy zacząć czytanie dzieciom?
Jak najwcześniej. To nic, że niemowlę jeszcze nie rozumie co mu czytasz. Codzienny rytuał czytania książek to nie tylko przekazywane treści, ale również spędzenie czasu z dzieckiem w bliskości. Czytając maluchowi książki trzymamy go na kolanach i dzięki temu dajemy mu tak potrzebną w pierwszych miesiącach życia bliskość i poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne każdemu dziecku. Poza tym, czytanie małym dzieciom to przyzwyczajanie ich do widoku książki i głosu matki. Dzięki takiemu przyzwyczajeniu wychowujemy sobie małego miłośnika książek.

Jakie książki dla małych dzieci?
Przede wszystkim bezpieczne – małe dzieci, będące na etapie manipulacji niespecyficznej w rozwoju poznawczym będą bowiem nie tylko dotykać książeczek, ale również brać je do buzi, rzucać nimi i robić to wszystko co małe dziecko robi z przedmiotami poznając świat.
Wybierajmy więc książki w twardych oprawach i wykonane z plastiku, które można dziecku dać do kąpieli. Ciekawą propozycją są też książki z pozytywkami, interaktywne, które włączają dźwięki jeśli dziecko naciśnie odpowiedni przycisk. Nie można też zapominać o dużych ilościach kolorowych obrazków.

Jak wybrać książkę?
Nie wolno książek kupować w ciemno – najpierw obejrzyj całą książeczkę i sprawdź czy dziecko nie przestraszy się rysunku lub czy dźwięki pozytywki nie są zbyt głośne lub nieprzyjemne. Kupując książeczkę reaguj też na potrzeby dziecka. Po kilku sesjach z czytaniem będziesz wiedzieć jakie książeczki przyciągają uwagę malucha – kupuj wtedy książki takie, które mogą spodobać się dziecku.

Jak czytać?
Angażuj dziecka w interakcje, mówiąc do niego i pytając go o obrazki czy treści. Czytając moduluj głos wcielając się w bohaterów książeczki. Jeśli zauważysz że dziecko jest znudzone, przerwij czytanie lub zmień książeczkę – nie chcesz by dziecko źle zaczęło kojarzyć wasz wieczorny rytuał.
Dobieraj lektury do poziomu dziecka i zmieniaj je w miarę jak będzie dorastać. Pamiętaj, że bajki mogą pełnić funkcje terapeutyczne i pomagać dziecku w radzeniu sobie z problemami.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *