Mały jogin, czyli joga dla dzieci - Psychologia Dziecka

joga-dla-dzieckaCzy dziecko może ćwiczyć jogę? Jakie będzie miało z tego korzyści? Kiedy zacząć i jak sprawić by dziecko się nie nudziło i nie stała mu się krzywda?
Joga to aktywność jak najbardziej odpowiednia dla dzieci. Wprowadzać można ją juz nawet u 6 latków. Warto jednak pamiętać, że aby dziecko nie znudziło się i nie zniechęciło zbyt szybko, poszczególne asany muszą być dla dziecka ciekawe a czas pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami przeplatany zabawą. Zajęcia prowadzone przez doświadczonego instruktora są dla dzieci całkowicie bezpieczne.

Jakie korzyści odnoszą dzieci z praktykowania jogi?

  • podniesienie świadomości ciała – dzieci uczą się własnego ciała, kontroli poszczególnych partii mięśniowych
  • rozwój mięśni – ćwiczenia jogi, choć nie są forsowne, wzmacniają umięśnienie dziecka. A silne mięśnie brzucha i pośladków pozwalają zachować właściwą postawę i wzmacniają sylwetkę
  • zapobieganie wadom postawy – skolioza i kifozy to największy problem dzieci obarczonych koniecznością siedzenia w niewygodnych krzesełkach w szkole czy noszenia ciężkich tornistrów. Regularne ćwiczenie jogi ustawia prawidłowo miednicę i wzmacniając mięśnie kręgosłupa zapobiegają krzywicy oraz wykształcają nawyk właściwej postawy i wyprostowanej sylwetki.
  • wyciszenie – pomimo iż asany dla dzieci dobierane są dynamicznie, to ćwiczenie jogi, mimo iż nie uczy się dzieci filozofii jogi, poprzez pracę z ciałem i nad oddechem wyciszają i uspokajają dziecko.
  • zwiększenie koncentracji – aby dziecko mogło wykonać ćwiczenie musi skupiać się na własnym działaniu. To poprawia ogólne zdolności koncentracji dziecka
  • redukcja napięcia – joga pozwala usunąć z ciała napięcie i stres – którego małe dziecko ma w życiu nie mało. To sprawia że dziecko jest spokojniejsze, bardziej radosne i wesołe.

Dobór asan dla malucha
Większość szkół jogi prowadzi zajęcia dla grup dziecięcych. Dobiera się tam asany tak, aby nie były nazbyt statyczne – dzieci które rozpiera energia mogłyby z takimi sobie nie poradzić. Nie można też dobierać pozycji zbyt trudnych. Z drugiej strony, dzieci są nad wyraz elastyczne i bardzo szybko się uczą – zwłaszcza że ich młode ciała stawiają im mniejsze ograniczenia. Nauczyciele jogi muszą więc dbać o to, aby dzieciom zapewniać wyzwania przez cały czas trwania zajęć.
Niektóre szkoły prowadzą zajęcia jogi dla dzieci i ich mam – takie rozwiązanie pozwala rodzicom dodatkowo na spędzanie z dzieckiem czasu, o przy dzisiejszym zabieganiu jest niezwykle ważne. Można też wybrać się na wczasy z jogą wraz z dzieckiem.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *