Kołderka sensoryczna – lekarstwo na stres i lęki dziecka - Psychologia Dziecka

IMG_2872

Kołderka sensoryczna odpręża i pomaga zasnąć wieczorem, natomiast w dzień zmniejsza napięcie i rozładowuje stres. W efekcie dziecko staje się spokojniejsze.

Niepokój dziecka może mieć rozmaite źródła, poczynając od jego własnej wyobraźni, przez przejściowe kłopoty w przedszkolu, czy w szkole po długotrwałe problemy zdrowotne. Ponieważ dziecko ma zdecydowanie wyższą wrażliwość niż osoba dorosła, każdy powód stresu i lęku przeżywa z podobną intensywnością. Taki stan napięcia, jeśli nie zostanie w miarę szybko obniżony, wpływa na funkcjonowanie dziecka przez całą dobę. Kołderka sensoryczna, stosowana przez wielu rodziców jako doskonała pomoc w usypianiu, może towarzyszyć dziecku przez cały czas, zapewniając odprężenie, poprawę samopoczucia oraz lepszą koncentrację na bieżących zadaniach.

Jak pomaga kołderka sensoryczna?

Kołdra sensoryczna ma swoją drugą nazwę – kołdra obciążeniowa. Jedna i druga nazwa wiele mówi o cechach tego okrycia. Kołdra ta działa na receptory wewnątrz ciała naciskając na nie swoim ciężarem. Waga kołdry sensorycznej powoduje, że uciskane nią mięśnie odprężają się jak po masażu, a dziecko szybciej relaksuje się, zapominając o lękach. Wkrótce przychodzi wyciszenie i sen. To właśnie dlatego kołdra sensoryczna doskonale sprawdza się przy usypianiu niespokojnych dzieci.
Poza szybkim zasypianiem, kołdra zapewnia lepszą jakość snu, powoduje obniżenie wewnętrznego niepokoju oraz takich reakcji organizmu jak nadmierna ruchliwość ciała (np. nóg lub rąk) podczas snu.

gewichtsdecke für gesunden Schlaf

Warto wspomnieć o innych funkcjach kołdry sensorycznej, tych, z których często korzystają terapeuci integracji sensorycznej. Okrycie to służy do aktywnych ćwiczeń, np. przeciągania kołdry, przesuwania dziecka wraz z kołdrą po podłożu, rolowania dziecka w kołdrze, itp. W ten sposób stymuluje się zmysły dziecka, wpływając na jego lepszy rozwój.
Poza tym, dziecko może wykorzystywać kołdrę sensoryczną do krótkiego wypoczynku w dzień. Wystarczy, by usiadło gdzieś, w spokojnym miejscu i otuliło się nią na kilka chwil. Nacisk na mięśnie przyniesie odprężenie i pozwoli nabrać sił oraz skoncentrować się na tyle, by podołać kolejnym zadaniom. Więcej o kołderkach sensorycznych dla dzieci można dowiedzieć się ze strony https://senso-rex.com/de/.

Inne właściwości kołderki sensorycznej

Kołdry sensoryczne są traktowane jak odkrycie ostatnich lat, choć ich działaniem interesowali się naukowcy już w ubiegłym stuleciu. Stały się one ogromnym wsparciem dla osób cierpiących na autyzm, ADHD, zespół Aspergera i inne zaburzenia rozwojowe. W przypadku tych osób, stymulacja kołdrą obciążeniową receptorów znajdujących się w mięśniach, stawach i ścięgnach poprawia przetwarzanie bodźców zewnętrznych na informacje istotne dla organizmu. Dzięki temu reakcje dziecka stają się adekwatne do sytuacji, zwiększa się świadomość własnego ciała, a w ślad za tym rośnie pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.
Inne działanie kołdry sensorycznej to niwelowanie przewlekłego bólu. Ciężar kołdry pozwala rozłożyć ból atakujący miejscowo na większą powierzchnię ciała. Przez to dolegliwość jest łatwiejsza do zniesienia. Tę właściwość kołderki doceniają nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe, a szczególnie osoby starsze, które z racji wieku częściej doświadczają różnego rodzaju bólu.
Bardzo ważną cechą kołdry sensorycznej jest jej wpływ na osoby cierpiące z powodu nerwicy lękowej, manii, depresji i innych schorzeń o podłożu nerwicowym. Stosowanie kołdry sensorycznej pomaga ukoić rozdygotane ciało, rozluźnić mięśnie i wyciszyć negatywne myśli. Podobnie, jak w przypadku zaburzeń rozwojowych, kołderka niesie ulgę w postaci obniżenia poziomu lęku i nieustannie towarzyszącego niepokoju wewnętrznego.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *