Kiedy dziecko przeklina - Psychologia Dziecka

przeklenstwa-dzieckoJuż u 2,5 rocznych dzieci zdarzają się sytuacje w których dziecko zaczyna przeklinać. Trudno uchronić dziecko przed tym, aby z przekleństwem się nie zetknęło. Jeśli nawet w domu nikt nie przeklina, dziecko usłyszy przekleństwo w piaskownicy, przedszkolu czy u sąsiada. Jak radzić sobie z przeklinającym maluchem?

Nie używać przekleństw w obecności dziecka
Dziecko traktuje rodziców jako wzór do naśladowania. Tłumaczenie mu lub karanie go za to co robi tatuś czy mamusia z góry skazane jest na niepowodzenie

Przyzwolić dziecku na wyrażanie emocji
Dziecko szybko rozpoznaje, że przekleństwa służą podkreślaniu stanu emocjonalnego. Dorośli używają ich kiedy są zdenerwowani, rozzłoszczeni, sfrustrowani. Choć dziecko może nie znać lub nie rozumieć znaczenia przekleństwa, wie że jest to słowo używane w określonych sytuacjach. A dziecko emocje tez odczuwa i również potrzebuje je jakoś wyrazić. Warto więc znaleźć dziecku bardziej bezpieczny zastępczy wyraz (np. „motyla noga”), którego również my sami zaczniemy używać. Metoda ma dodatkową zaletę – sami oduczymy się przeklinać.

Nie stosować agresji
Krzyczenie na dziecko nie rozwiąże sytuacji. Powoduje bowiem pojawienie się emocji, które wywołują przeklinanie. O biciu nawet nie wspominamy – nie jest skuteczne w żadnym problemie wychowawczym.

Opowiadać terapeutyczne bajki
Bajki opowiadane dziecku na dobranoc są świetnym sposobem modelowania pożądanego zachowania. Do zwykłej bajki wystarczy wpleść sytuację w której dziecko które przeklinało ominęła nagroda lub też bohater opowiadania przeklinając sprawił przykrość mamie i było mu z tego powodu bardzo przykro.

Zachowywać konsekwencje działania
Dziecku do funkcjonowania potrzebne są stabilne granice. Jeśli raz śmiejemy się z przekleństwa dziecka (bo sepleniący pod nosem przekleństwa 3 latek może być zabawny) a na drugi raz karzemy dziecko, nie będzie miało ono jasności czy jego zachowanie jest złe, skoro bywa nagradzane (śmiechem rodziców).

Zastosować program motywujący
Uzależnić zakup zabawki czy sprawienie dziecku przyjemności której bardzo pragnie od zaprzestania przeklinania. Nagradzanie jest znacznie lepszą metodą niż karanie. W przypadku zaś zastosowania metody w której dziecko może zasłużyć na nagrodę poprzez powstrzymanie się od przeklinania jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż pozbawienie go nagrody za przeklinanie. Niby to samo, ale tak samo jak na dorosłego lepiej działa marchewka niż bat.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *