Kiedy dziecko jest leworęczne, - Psychologia Dziecka

czyli problemy skrzyżowanej lateralizacji i błąd przestawiania dziecka

lewa-rekaJeszcze kilkanaście lat temu, większość rodziców, obserwując dziecko i dostrzegając, że zaczyna coraz częściej posługiwać się lewą ręką starało się dziecko na siłę przestawić na praworęczność. Efektem takich zabiegów często było wykształcenie się u dziecka lateralizacji skrzyżowanej, która prowadzi do wielu trudności – zwłaszcza w zakresie rozwoju koordynacji wzrokowo – ruchowej dziecka.

Obecnie, większość rodziców ma świadomość, że dziecku, które wykazuje dominację w korzystaniu z lewej ręki, w rozwoju manipulacji lewą ręką przeszkadzać nie należy. A dlaczego? Głównie ze względu na możliwość doprowadzenia do powstania skrzyżowanej lateralizacji, czyli sytuacji w której u dziecka dominuje lewa ręka i prawe oko (sytuacja odwrotna, również jest lateralizacją skrzyżowaną.

Lateralizacja, to nic innego jak większa sprawność jednej połowy ciała, wynikająca z różnych funkcji oraz dominacji jednej z półkul mózgowych. Jeśli dziecko, które jest lewooczne na siłę przestawimy na praworęczność, lewooczność zostanie, powodując skrzyżowaną lateralizację. W efekcie, dzieci te, mają trudności z prawidłową koordynacją wzrokowo – ruchową, która najczęściej objawia się trudnościami w pisaniu i czytaniu (odwracanie, opuszczanie liter, błędna interpretacja liter) – w skrajnych wypadkach, skrzyżowana lateralizacja może doprowadzić do powstania dysleksji.

Leworęczność ma również wiele zalet, o których warto wiedzieć – choćby po to, by móc dać dziecku wsparcie, jeśli w szkole będzie szykanowane przez rówieśników lub – jak jeszcze niestety się zdarza, przez nauczycieli.
dzieci leworęczne mają szybsze połączenia między półkulami mózgowymi niż dzieci praworęczne, szybciej więc interpretują bodźce

  • osoby leworęczne mają lepszą pamięć epizodyczną
  • osoby leworęczne są często bardziej uzdolnione muzycznie lub plastycznie (co wynika z faktu iż w prawej półkuli znajdują się ośrodki odpowiedzialne za te obszary)
  • osoby leworęczne (o pełnej lateralizacji lewostronnej) szybciej się uczą i przetwarzają informacje
  • wśród osób leworęcznych jest bardzo wielu sportowców – zwłaszcza w tenisie, szermierce czy siatkówce – czyli sportach rywalizacyjnych i zespołowych. Dzieje się tak dlatego, że dominuje u nich inna ręka, a osoby praworęczne nie są bowiem przygotowane na odpieranie ich ataków.
  • wśród osób leworęcznych znajdują się takie sławy jak: Ludwig van Beethoven, Robert Schumann, Niccolo Paganini, Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Rafael, Henri de Toulouse-Lautrec, Napoleon Bonaparte, sir Winston Churchill, Charlie Chaplin, Greta Garbo, Marilyn Monroe a także artyści współcześni – Tom Cruise, Nicole Kidman, Whoopi Goldberg, Kim Basinger, Robert de Niro.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *