Już 8-letnie dziewczynki zaniżają swoje oczekiwania „finansowe” - Psychologia Dziecka

Luka płacowa między kobietami i mężczyznami obserwowana jest na całym świecie. Szacuje się, że za tę samą pracę, kobiety otrzymują wynagrodzenie niższe nawet o kilkanaście procent. Dla EU różnica ta wynosi 16,7%, dla Polski 7%, a dla Japonii aż 25%.

Szukając źródeł dyskryminacji płacowej kobiet i projektując sposoby na jej redukcję, naukowcy sięgają po badania i analizy. Jedno z ciekawszych zostało niedawno przeprowadzone na Boston College. Rodziców dziewczynek może jednak nieco przerazić. Okazuje się bowiem, że dyskryminacje płacowe zaczynają się już wtedy, kiedy jesteśmy dziećmi i kiedy nikt jeszcze nie myśli o zarabianiu i etacie.

Nierówności płacowe między płciami – badanie dzieci

W ramach badania udział wzięło 240 dzieci obu płci. Maluchy miały od 4 do 8 lat. Ich zadaniem było wynegocjowanie ilości naklejek, które dostaną w nagrodę za wykonane zadanie.

Każdy z negocjatorów zawsze akceptował prośbę o dwie lub jedną naklejkę, a jeśli dziecko prosiło o trzy lub więcej odmawiał i negocjacje przechodziły do kolejnej fazy, w której  negocjator wyjaśniał dziecku zasady negocjowania i uczył jakie ryzyko i korzyści może przynieść ze sobą dalsza negocjacja. Następnie przechodzono do negocjacji.

8-latki boją się negocjować z mężczyznami

Wyniki badania były dość zaskakujące. Między dziećmi do 6-7 roku życia nie było różnic. Negocjowały podobnie niezależnie od ich płci oraz płci negocjatora.

  • U starszych dziewczynek zauważono jednak, że jeśli negocjatorem był mężczyzna, dziewczynki prosiły o mniejszą ilość naklejek już od samego początku negocjacji.
  • Jeśli zaś negocjatorem była kobieta, wraz z wiekiem dziewczynek rosła ilość naklejek, o które prosiły.
  • U chłopców ani ich wiek, ani płeć negocjatora nie miały znaczenia. Chłopcy negocjowali tak samo,
  • Wytrwałość w negocjacjach (czyli to, jak długo dzieci walczyły o naklejki) nie zmieniała się u chłopców, ale u dziewczynek wytrwałość malała wraz z wiekiem, jeśli negocjatorem był mężczyzna, ale nie zmieniała się, jeśli była nim kobieta.

Dlaczego już 8-latnie dziewczynki oczekują od życia mniej niż chłopcy?

Powyższy nagłówek jest zbytnim uproszczeniem, ale zachowanie dziewczynek zastanawia. To, że zaczynają oczekiwać mniej i są mniej wytrwałe od mniej więcej okresu kiedy zaczynają wiek szkolny może świadczyć o wpływie socjalizacji na poczucie własnej wartości.

„Nasze studia jako pierwsze pokazują, że nierówności płacowe ujawniają się już w okresie wczesnego dzieciństwa”

pisze Katherine McAuliffe, profesor psychologii i neurobiologii Boston College’s Cooperation Lab.

Nie wiadomo jeszcze, dlaczego dziewczynki gorzej negocjują z mężczyznami. Kolejnym krokiem zespołu badawczego będzie próba wyjaśnienia tego zjawiska. Hipotezy badawcze obejmują następujące kwestie:

  • Już tak małe dziewczynki są w stanie przyswoić sobie stereotypy społeczne, które obserwują w codziennym życiu. Ich oczekiwania są niższe, o już zdążyły nauczyć się, że oczekiwania kobiet są niższe (nie wyjaśnia to jednak tego, dlaczego oczekują tyle samo od kobiet),
  • Dziewczynki nauczyły się już postrzegać własną grupę (kobiet) jako grupę o niższych statusie społecznym niż grupa mężczyzn – dlatego stawiają się w negocjacjach z mężczyznami niżej i są mniej wytrwałe,
  • Dziewczynki nauczyły się, że ich grupa społeczna powinna cechować się umiarem i skromnością (stereotypy społeczne) zwłaszcza w odniesieniu do przedstawicieli płci przeciwnej – stąd takie zachowanie.

Dla nas – skoro jeszcze nie wiemy, jakie są powody pojawiania się takiego zachowania – wniosek nasuwa się jeden. Należy budować w dzieciach poczucie własnej wartości i równości już od ich najmłodszych lat.

Pozytywna samoocena u dziecka – jak ją budować? (ebook)

Źródło badań: Sophie H. Arnold, Katherine McAuliffe. Children Show a Gender Gap in Negotiation. Psychological Science, 2021; 32 (2): 153 DOI: 10.1177/0956797620965544, dostęp do opracowania sciencedaily.com/releases/2021/04/210401112534.htm 08.04.2021

fot.:Karolina Grabowska / Pexels.com

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *