Jakie zabawki należy kupić dziecku - Psychologia Dziecka

jakie-zabawki3

Ogrom ilości dostępnych zabawek na rynku potrafi przytłoczyć każdego rodzica, różnorodne, drewniane, plastikowe, wielokolorowe, śpiewające, tańczące i co tam dusza zapragnie. Pytanie które dręczy każdego rodzica to które zabawki należy wybrać, czym kierować się przy wyborze odpowiedniej zabawki dla dziecka i czy każda zabawka jest dobra dla naszego dziecka, czy zabawka powinna tylko bawić czy również przynosić coś pożytecznego?

Jak to najczęściej bywa ze wszystkim za mała ilość zabawek jak i za duża liczba zabawek mogą działać niekorzystnie na nasze dziecko, bowiem sam proces zabawy jest dla dziecka bardzo pouczający albowiem sam proces zabawy rozwija jego motorykę, rozumienie świata, percepcje odbierania kolorów, kształtów i wiele innych czynników rozwojowych tak niezbędnych dla naszego dziecka.

Pierwsze zabawki w życiu Dziecka

Tak naprawdę z pierwszymi narodzinami dziecko już otrzymuje od nas pierwsze zabawki, warto wspomnieć że nowonarodzone dzieci nie mają takiej percepcji widzenia jak my, i widzą świat w kolorze czarno białym z odległości 20-30 cm od twarzy. Dopiero kolejne miesiące powodują że zmysł ten wyostrza się, stąd kolorowe zabawki wiszące nad łóżkiem mogą być już pierwszym bodźcem do rozróżniania kolorów i kształtów.

Nadmiar zabawek a rozwój Dziecka

Wiele rodziców zadaje sobie pytanie czy nadmiar zabawek dla dziecka nie jest szkodliwy, tak naprawdę sam nadmiar nie ma większego wpływu na zwiększenie rozwoju dziecka albowiem jak wykazali naukowcy przy mniejsze ilości zabawek dzieci potrafią organizować sobie własną zabawę z tego co mają pod ręką. W przypadku gdy zabawek jest więcej to po prostu wybierają tylko te z których najczęściej korzystają chociaż obserwuje się że mniejsza ilość zabawek powoduje że dzieci bardziej skupiają się na tych zabawkach co mają, druga rzecz jest taka że zawsze dziecko ma swoje ulubione zabawki do których poświęca więcej uwagi i również obchodzi się z nimi bezpieczniej.

Nadmiar zabawek może stanowić inne zagrożenie, gdy dziecko otrzyma wolny czas będzie wybierać to co najbardziej przyjemne czyli zabawa zabawkami, inaczej ma się wtedy kiedy już zaczyna chodzić do szkoły i podczas odrabiania pracy domowej stojąca góra zabawek może skutecznie go odciągać od nauki a co za tym idzie koncentracji na wykonywanej czynności.

Zabawki a wychowanie społeczne

Duża ilość zabawek w przedszkolach nie stanowi problem sam w sobie, albowiem dzieci wchodzą bezpośrednio w interakcję z rówieśnikami, uczą się bawić z innym dziećmi, dzielić się zabawą, organizowanie grup, wspólnym doświadczaniem zabawy które okazuje się dużo lepsze niż najlepsza zabawka. Stąd gdy wracają z przedszkola to głównie mówią o kolegach i koleżankach a nie o zabawkach. Tak więc zabawki stanowią tutaj psychologiczny bodziec do relacji z innymi rówieśnikami i zwiększania umiejętności społecznych dziecka.

Borykamy się również z sytuacją gdy dziecko czekając przykładowo na dziadka i babcię bardziej interesuje ich zabawka a niżeli dane osoby. Tak naprawdę mamy ogromny wpływ na te skojarzenia, i zainteresowania gdy przychodzący gość powinien wejść w interakcję z dzieckiem. To jak spędzamy czas z dzieckiem definiuje później jak będzie nas bezpośrednio kojarzył a nie zabawka sama w sobie.

Jakie zatem kupować zabawki?

Najlepiej takie które są dopasowane do jego wieku, nie za łatwe bo znudzi mu się szybko i nie za trudne albowiem mocno zniechęci, najlepiej coś pomiędzy i stanowiące dla niego pewne wyzwanie. Drugą rzeczą jaką należ zwracać uwagę jest zainteresowanie dziecka, im bardziej zabawka się podoba tym chętniej będzie ono spędzało przy nim czas albowiem rodzi w dziecku ciekawość i chęć poznawania a to samo w sobie jest niezwykle rozwijające.

Eksperci z poradni CoTam? https://psychoterapiacotam.pl zajmują się dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Na pierwszą wizytę przychodzą zazwyczaj sami rodzice, którzy opowiadają o problemie swojego dziecka i ustalają wraz ze specjalistą dalszą drogę postępowania. Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na wizytę w jednym z warszawskich gabinetów lub na konsultacje online poprzez komunikator Skype.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *