Jak wychować twórcze dziecko? - Psychologia Dziecka

Jon Wisbey
Jon Wisbey

Każdy rodzic chciałby. aby jego dziecko było wyjątkowe i choć nie każdy z nas dochowa się drugiego Picassa, czy Fridy Kahlo, to warto rozwijać uzdolnienia plastyczne dzieci, przydadzą się im one bowiem nawet wtedy jeśli ze sztuką w późniejszym życiu nie wiele będą miały wspólnego. Zainteresowana plastyczne ćwiczą wyobraźnię, kreatywność, a dodatkowo pozwalają ćwiczyć zdolności manualne. Dziecko bawiąc się kredkami, lepiąc plastelinę czy robiąc babki z piasku uczy się operować własnym dłońmi, ufać im i pracować coraz precyzyjniej.

W rozwijaniu zdolności plastycznych dziecka dużą rolę pełni zachęta ze strony rodziców. Zbyt duże oczekiwania względem umiejętności malucha i chęć aby dziecko okazało się uzdolnione, może w nim zabić całą przyjemność z rysowania. Krytyka, udzielona małemu dziecku, dumnie prezentującemu swoją twórczość rodzicom, może zniszczyć zamiłowanie do prac plastycznych.
Warto więc wiedzieć jakie etapy w ramach rozwoju plastycznego przechodzi dziecko, aby nie oczekiwać nadmiernie duża a jednocześnie móc proponować dziecku zajęcia adekwatne do jego wieku rozwojowego.

Etap bazgrot
Pierwszym etapem rozwoju plastycznego dziecka, jest etap bazgrot. Dziecko rysuje wtedy przypadkowe znaki, które z czasem stają się coraz bardziej płynne. Warto pozwalać mu na taką zabawę, dziecko zdobywa bowiem wtedy pewność, że ruch nie jest niczym złym. Etap bazgrot trwa od 2-4 roku życia

Etap przedschematyczny
Drugi etap rozwoju plastycznego dziecka to czas, w którym dziecko świadomie stara się oddać kształty i formy widzianych rzeczy. Emocje przekazywane są na papier za pomocą barw. Dzieci zaczynają rysować postacie i pod koniec okresy przedschematycznego (7 lat) prezentować na rysunkach ruch.

Etap schematyczny
Trzeci etap, trwający od 7-9 roku życia, to czas w którym dzieci zaczynają zwracać uwagę na detale (szyja,palce). Zaczynają malować całe scenki sytuacyjne a nie tylko pojedyncze przedmioty.

W kolejnych etapach rozwoju, dziecko najczęściej z zajęciami plastycznymi ma do czynienia w szkole i to nauczyciel w głównej mierze kształtuje jego podejście i sposób patrzenia na twórczość. Wszyscy wiemy, że nauczyciele potrafią być różni i mieć różnorodne podejścia, dlatego jeśli udało nam się wyrobić w dziecku zamiłowanie do sztuki, nie zaprzepaśćmy tego powierzając jego wychowanie plastyczne całkowicie szkole.
fot.: Jon Wisbey

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *