Jak spędzać czas z dorastającym dzieckiem, nastolatkiem? - Psychologia Dziecka

Okres dojrzewania dziecka to dla wielu rodziców trudny czas. Tykająca w domu bomba dziwactw, humorów, grymasów i rozdrażnienia sprawia, że czujemy się często bezradni, a bezsilność próbujemy pokrywać karceniem i wybuchami gniewu. Co robić, aby budować pozytywne relacje z nastolatkiem i jak spędzać z nim czas?

Lepsze życie z nastolatkiem – co można zrobić?

Życie z dorastającym dzieckiem pod jednym dachem to dla niektórych rodziców droga przez mękę, pełna buntu, krzyku, a później milczenia. U podstaw niewłaściwych relacji z nastolatkiem leży zawsze brak komunikacji, przyjaźni i bliskości. Sprawdzamy, monitorujemy i zarządzamy młodym człowiekiem, zamiast spędzać z nim wspólnie czas.

Zapominamy, że to nadal nasze dziecko i potrzebuje zainteresowania, które możemy mu okazać w prostych codziennych czynnościach. Dzieci w wieku dorastania oprócz planu lekcji mają napięty grafik spotkań towarzyskich i dodatkowych zajęć, jednak spróbujmy wygospodarować kilka chwil każdego dnia na zacieśnianie więzów rodzinnych. Nawet jeśli nastolatek coraz częściej spędza czas sam lub z rówieśnikami, nie rezygnujmy z rozmów z nim. Wspólny posiłek to dokonała okazja do budowania przestrzeni do rozmowy, podczas której żartujmy i dzielmy się z dzieckiem swoimi przemyśleniami.

Jak spędzić czas z dorastającym dzieckiem?

Rodzice nastolatków często nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia w wychowaniu dorastającego dziecka, jak znaleźć ścieżki komunikacji. W trudnych sytuacjach możemy korzystać z pomocy psychologa, sięgać po fachową literaturę. W dobie wirtualnej rzeczywistości porady dla rodziców najłatwiej wyszukać w internecie (babychic.pl/kategoria/dla-rodzicow), który pełen jest parentingowych blogów i serwisów. Warto korzystać z doświadczeń innych rodziców, wiedzieć jak uczyć się szacunku i tolerancji w stosunku do swojego dziecka.

Dobrze szukać okazji do rozmowy z dorastającym dzieckiem, nastolatek często liczy na niepodzielną uwagę rodzica, bez udziału osób trzecich. Wspólny spacer, wyprawa na zakupy do centrum handlowego to momenty, w których możemy spróbować zgłębić zainteresowania naszej latorośli. W dzień wolny od zajęć warto wyjechać poza miasto, wyprawa po górach, rowerowa wycieczka, wędrówka wspólnie ustalonym szlakiem to idealny czas na dyskusję, na to, by słuchać i zostać wysłuchanym.

Wypad do kina, domowy seans filmowy to idealna alternatywa dla nastolatka, który spędza czas z nosem w telefonie lub tablecie. Szukajmy filmów razem z dzieckiem, to sposób, by dowiedzieć się więcej o jego pasjach i zainteresowaniach.

Zdrowa rywalizacja z nastolatkiem – dlaczego warto?

Dorastające dziecko buntuje się, chce mieć własne zdanie i oczekuje, że rodzice uszanują jego punkt widzenia. Tutaj często dochodzi do nieporozumień, rodzic nie chce ustąpić, wychodzi z pozycji władzy i wszechwiedzy. Zdrowa rywalizacja to sposób na rozładowanie napięć, dzięki współzawodnictwu nastolatek ma szanse zobaczyć, że ojciec i matka to też człowiek i czasem przegrywa. Gry planszowe, komputerowe, logiczne, quizy i gry zręcznościowe to doskonała okazja do tego, by nastolatek zobaczył, że rodzice też potrafią się bawić i nie zawsze wygrywają.

• Artykuł reklamowy •

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *