Jak rozpoznać ryzyko samobójstwa u nastolatków? - Psychologia Dziecka

W wieku dorastania, dziecko przechodzi bardzo burzliwy okres pod względem emocjonalnym. Etap wyodrębniania się własnej, niezależnej osobowości obfituje w wahania nastrojów i bardzo często również w myśli samobójcze. Jak rozpoznać to, czy dziecko planuje się zabić, zanim będzie za późno?

Myśli samobójcze miewa bardzo duży odsetek nastolatków. Szacuje się, że etap planowania samobójstwa przeżywa nawet co czwarte dziecko. Niestety, jeśli nie rozpoznamy symptomów samobójstwa lub jeśli rodzice zbagatelizują symptomy samobójcze, może dojść do tragedii. Jakie zachowania dziecka mogą świadczyć o ryzyku samobójstwa?

Nieodłącznym elementem stanu przed samobójstwem jest syndrom presuicydalny. Jego objawy są dość widoczne dla uważnego obserwatora i nie można ich lekceważyć. Alarmujące dla rodziców powinny być następujące sytuacje:

  • Mówienie o samobójstwie – jeśli nastolatek mówi o samobójstwie, to nie jest to tylko „takie sobie gadanie”. Takiego objawu zdecydowanie nie wolno lekceważyć. Najczęściej powodem mówienia o samobójstwie jest wołanie o pomoc, chęć zwrócenia na siebie uwagi. Jeśli tej uwagi nie zwrócimy i zignorujemy dziecko, będzie ono mieć poczucie nie posiadania w swoim arsenale narzędzi jakiegokolwiek innego sposobu na zwrócenie na siebie i swoje problemu uwagi. W efekcie, może popełnić próbę samobójczą.
  • Mówienie o samobójstwie koleżanek lub kolegów, opowiadanie o myślach samobójczych rówieśników – niekiedy dziecko nie mówi o samobójstwie wprost. Może opowiadać o myślach samobójczych koleżanek lub opowiadać o cudzych planach samobójczych. Takie zachowanie może być maskowanym mówieniem a bywa ryzykowne też ze względu na to, że silna więź emocjonalna nastolatka z rówieśnikiem może zaowocować próbą samobójczą „dla towarzystwa”.
  • Nadmierny samokrytycyzm i przeżywanie porażek – bardzo niskie poczucie własnej wartości nastolatka, umiejscawianie wszelkich problemów w sobie i opowieści, które sugerują, że nastolatek czuje się nic nie wart i nie widzi szansy na zmianę tej sytuacji to również sygnał ostrzegawczy. Przed samobójstwem następuje zawsze zawężenie świadomości, które powoduje, że przyszły samobójca nie widzi po prostu innego wyjścia z sytuacji w której jest, nieodebranie sobie życia.
  • Fascynacje idolami, którzy popełnili samobójstwo – rodzice powinni być szczególnie uważni w tych sytuacjach, w których idol dziecka (gwiazda muzyczna, postać z telewizji, kina), odebrała sobie życie. Po każdym samobójstwie gwiazdy, następuje tzw. syndrom Wertera, czyli zwiększona ilość samobójstw wśród fanów gwiazdy.
  • Słuchanie „mrocznej” muzyki, czytanie poezji czy literatury traktującej o samobójstwach, również może świadczyć o zainteresowaniu śmiercią i samobójstwem.
  • Oddawanie ważnych dla nastolatka rzeczy przyjaciołom lub rodzinie. W bardzo krótkim okresie przed samobójstwem, nastolatek często „żegna” się z rodziną i znajomymi. Ostrzeżeniem powinny być sytuacje, kiedy nastolatek oddaje swoje osobiste drobiazgi i rzeczy, których jeszcze kilka tygodni temu, za żadne skarby by się nie pozbył.
  • Izolacja społeczna – okres dorastania to okres intensywnych kontaktów towarzyskich. Brak znajomych i praktycznie całkowite wykluczenie społeczne dziecka, może być ważnym symptomem. Jeśli dziecko całymi dniami nie wychodzi z domu, z nikim się nie spotyka, o nikim nie opowiada, warto zwrócić uwagę na obecność pozostałych symptomów samobójstwa.
  • Stany depresyjne – smutek, brak energii, nadmierna senność i inne symptomy depresji, zawsze powinny powodować wzmożoną czujność rodziców i gotowość do niesienia dziecku pomocy – również tej instytucjonalnej.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

One thought on “Jak rozpoznać ryzyko samobójstwa u nastolatków?

  1. Wariat says:

    znowu jakiś debil wymyślił kolejne bezsensowne schorzenie, żeby z dzieci robić idiotów. Potem rosną na debili z kompleksami i problemami psychicznymi, bo nie wyleczyło się wcześniej wad w psychice. Kiedyś nie było takich bzdur jak fobie, wystarczył pas i poważna rozmowa… ahh… ten świat schodzi na psy…. ;(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *