Jagodowe Listy - co to? Dla kogo to? - Psychologia Dziecka

Jagodowe Listy  to proste i skuteczne narzędzie do wsparcia terapeutycznego dziecka w domu. Sposób na naukę samoregulacji emocji, uważności, koncentracji, poznawania siebie i wyrażania myśli.

Sensoryczne listy z mnóstwem detali i szczegółów, z imiennymi zwrotami do dziecka bardzo angażują małych czytelników i wciągają w wartościową zabawę!

Psychologowie powtarzają, że nie są czarodziejami! Choć bardzo by chcieli, nie mają w ręku czarodziejskiej różdżki, która zaczaruje – „naprawi” dziecko! Aby specjalista mógł wesprzeć dziecko w kryzysie potrzebuje współpracy rodziny i pracy nad dobra relacją pomiędzy opiekunami, dzieckiem i psychologiem. Jagodowy Stempel oferuje takie narzędzie, które wspiera budowanie relacji. Dzięki baśniowemu światu przedstawionemu w listach, schodzi do poziomu dziecka i w tym dobrze znanym dziecku środowisku pracuje. Możliwość wykorzystania nadawcy listu – bajkowej postaci, jako agenta przenoszącego wartościowe treści i otwierającego trudne tematy może być skutecznym wsparciem dla dziecka. To tak zwane personalizowane okienko dialogu, o którym będzie mowa niżej.

Kim jest nadawca Jagodowego Listu?

Nadawcą listów jest Tinka albo Florek – miniaturowe rodzeństwo leśnych bohaterów, którzy poszukują listowych przyjaciół wśród dzieci. Jagodowy Stempel tworzy świat leśnych przeskakiwaczy, który przedstawia w ilustrowanych, ogólnodostępnych opowiadaniach: https://www.jagodowystempel.pl/blogs/opowiadania-dla-dzieci

Jagodowe Listy 2

Pierwszą wartościową rzeczą jest pokazanie dziecku, co to znaczy dostać list zaadresowany do siebie. Dalej zabawa pokazuje, że można na taki list odpisać, a następnie oczekiwać na odpowiedź. Dzisiaj, kiedy wszystko opiera się na szybkiej informacji, emotkach, smsach już samo wyczekiwanie i cierpliwość potrzebna do tego, że nie dostaje się odpowiedzi natychmiast jest wartościowa.

Efekt WOW otrzymania takiej kolorowej, rysunkowej koperty murowany, jednak zabawa listowa nabiera mocy z czasem.

Jagodowy Stempel pokazuje dziecku, że warto zwolnić w świecie szybkiej informacji, biegu i stymulacji. To nieocenione wsparcie szczególnie dla tych, którzy czują więcej i mocniej. Pisanie listów wspiera kompetencje niezbędne do tego, aby być szczęśliwym człowiekiem, w dobrej relacji ze sobą i ze światem. Listy dzięki ogromnej ilości detali są atrakcyjne dla dzisiejszych  dzieci przyzwyczajonych do cyfrowej technologii i stanowią doskonałą alternatywę dla czasu spędzonego online!

  • zatrzymanie w świecie pełnym nieustającej stymulacji
  • atrakcyjna alternatywa dla ekranów
  • poznawanie siebie, swoich uczuć i emocji
  •  nauka oczekiwania, zauważania swoich myśli i formułowania wypowiedzi
  •  wzmocnienie relacji z rodzicem/opiekunem

Jak działa zabawa listowa z Jagodowym Stemplem?

  1. Zamawiasz subskrypcję miesięczną Jagodowej Paczki. List wprowadzający w zabawę dostajesz GRATIS! Z subskrypcji możesz zrezygnować w każdej chwili (już po pierwszym miesiącu płatności).
  2. Twoje dziecko dostaje raz w miesiącu kolorową kopertę zaadresowaną do siebie. W środku znajduje się personalizowany imieniem dziecka, kilkustronicowy list wraz z edukacyjnym dodatkiem i upominkiem od bohatera.
  3. Możecie bawić się w domu w magiczną pocztę! W paczce znajduje się także papeteria z kolekcją bajkowych znaczków. Zachęć dziecko do odpisania na list i zbieraj piękne pamiątki z zabawy.
  4. Jeśli masz czas i chęć na wspólną zabawę z dzieckiem, możesz wcielić się w rolę bohatera i napisać własny tekst, który zamieścimy w okienku dialogu w postscriptum listu. Dziecko może znaleźć w nim np. odpowiedzi na swoje pytania bądź terapeutyczne wsparcie. Jeśli nie – bohater sam napisze swój PS (postscriptum).

Zabawa w pisanie listów jest wspierana poprzez cyklicznie wydawane opowiadania o Tince i Florku i kreatywne zadania do pobrania ze strony.

Co znajduje się w Jagodowej Paczce?

Rysunkowa, kolorowa koperta z bajkowym znaczkiem i mnóstwem stempli i napisów. Zawsze w przesyłce znajduje się drobny, osobisty upominek od bohatera. Zawsze związany z historią z listu, więc nabiera dodatkowej wartości dla małego odbiorcy.

Jagodowe Listy 3

Sensoryczny list, ręcznie zdobiony detalami 3D i rysunkowymi ilustracjami. Dziecko chętniej koresponduje z kimś w swoim wieku, niż z dorosłym. Listowy przyjaciel to ktoś, komu można zaufać, można wszystko powiedzieć. Nie spotka się go na szkolnym korytarzu, nie będzie oceniał i nie wyśmieje.

Ty i Twoje dziecko zyskujecie narzędzie, które pozwoli Wam lepiej poznać potrzeby Twojego dziecka i zareagować szybciej na pojawiające się niepokojące sygnały. Pisemna forma komunikacji jest skuteczniejsza i uwalniająca napięcia. Często dziecko wyrazi więcej na piśmie, pisząc w swoim czasie, niż w rozmowie w cztery oczy! Twoje dziecko zostanie wysłuchane, będziesz w stanie zareagować na czas i wesprzeć dziecko w trudnej dla niego sytuacji.

Jagodowe Listy 10

Jagodowa Przesyłka zawiera papeterię do odpisania na list i kolekcję bajkowych, rysunkowych znaczków.

W każdej przesyłce znajdziecie inne edukacyjne zadanie od bohatera. Ten dodatek jest bardzo różnorodny. Czasem jest to gra rodzinna, czasem kreatywne zadanie do wykonania, a czasem pomoc terapeutyczna wspomagająca w poznawaniu emocji.

Terapeutyczna SUPERMOC Jagodowego Listu – personalizowane okienko dialogu

Każda przesyłka oprócz personalizacji imieniem dziecka, może być wzbogacona Twoim tekstem. To tak zwane okienko dialogu, które co miesiąc możesz, ale nie musisz użyć. Wystarczy wczuć się w rolę bohatera i napisać własny tekst, który umieścimy w postscriptum następnego listu. To Ty wiesz, co się u Was aktualnie dzieje i możesz napisać coś adekwatnego do Waszej obecnej sytuacji. To tutaj można również wesprzeć, docenić lub oswoić dziecko z trudniejszymi tematami.

Dzięki kilku zdaniom możesz sprawić, by ta przygoda stała się magicznym narzędziem wspierającym Wasze relacje, a dla dziecka stała się bezpieczną przestrzenią do dialogu, do bycia wysłuchanym, do usłyszenia siebie i poznania swoich potrzeb.

Wystarczy wcielić się w rolę bohatera i w jego imieniu okazać szacunek i zrozumienie trudności dziecka, napisać empatyczną historię bohatera i zdobyć zaufanie, stworzyć bezpieczną przestrzeń i powoli, systematycznie wprowadzać porady i wskazówki.

Praca z PS (postscriptum)

  1. Budowanie zaufania
  2. Okazanie empatii i zrozumienia
  3. Wysłuchanie dziecka
  4. Zbudowanie poczucia bezpieczeństwa
  5. Obecność
  6. Przemycanie wartości i wskazówek

Subskrybując listy, masz stały dostęp mailowy do naszego trenera rodzicielskiego, który pomoże Ci ubrać w słowa PS odpowiedni do Waszej sytuacji. Wspaniałym pomysłem może być też praca z psychologiem, jeśli Twoje dziecko uczęszcza na takie zajęcia. Psycholog pomoże przemycić ważne tematy za pomocą “agenta” jakim staje się leśny bohater piszący listy.

Leśny bohater może zostać także agentem przenoszącym wieści od najbliższych dla hospitalizowanego dziecka. Jagodowa Paczka trafi do chorego pacjenta niosąc mu baśniową przygodę, wsparcie i wartościowe atrakcje!

Jagodowe Listy 17

Przykłady tekstów i tematów do personalizowanego PS:

PS. Trudność dziecka: Poczucie inności, wyobcowania, niezrozumienia

Wiesz Antku, czasem mam wrażenie, że jestem jakiś inny, że nie pasuję do reszty dzieci. Czasem myślę o sobie, że chyba jestem kosmitą! Czy to możliwe? Czy wiesz, o co mi chodzi? Większość osób nie wie, a ja nie umiem im tego wytłumaczyć. Mama mówi, że to dlatego, że ja trochę inaczej widzę i mocniej czuję świat. To niesamowite prawda? Chciałbym poznać kogoś kto też tak ma!

PS Trudność dziecka: Samotność, brak przyjaciół

Jeszcze niedawno bardzo chciałam mieć przyjaciółkę – chociaż jedną! Miałam wrażenie, że nikt mnie nie lubi i że nigdy nie będę mieć przyjaciółki. To było bardzo przygnębiające i smutne uczucie. Ale wiesz co, ostatnio trafiłam na moją bratnią duszę! Wreszcie! Po tylu długich miesiącach samotności poznałam Kaję! Jest taka dobra i ma tyle pomysłów na zabawy, że prawie w ogóle się nie kłócimy i nie obrażamy na siebie. Jeśli jeszcze Ty będziesz chciała zostać moją listową przyjaciółką, to będzie przewspaniale! Popiszemy listy?

PS Trudność dziecka: Problem z kontrolowaniem złości, wybuchowość

Mam jeszcze jedną sprawę do Ciebie Bartku. Jak Ty sobie radzisz ze złością? Taką wiesz, jakby wzbierał wulkan i nagle wybuchał! Czasem dosłownie tak się czuję – jakbym wybuchł. A potem bardzo mi z tym źle i żałuję, że się tak zachowałem. Tylko, że jest za późno i zazwyczaj już mam kłopoty z tego powodu. Masz pomysł jak uspokoić ten wulkan? Jak zatrzymać wybuch? Ostatnio mi się parę razy udało, jak brałem głębokie wdechy i głośno, z furią wydmuchiwałem powietrze. Tak porządnie, że aż świstało! Jednak nie jestem pewien czy zawsze będzie działać. Napisz jak masz jakieś sprawdzone pomysły. Bardzo mi zależy, żeby tę złość jakoś okiełznać.

Jagodowe Listy 18

PS Trudność dziecka: Problemy z komunikowaniem potrzeb

Ostatnio widzę, że rozmowa staje się coraz ważniejsza. Mam na myśli mówienie tego, co mam w głowie! Tyle rzeczy trzeba przekazywać, bo niestety, nie wszyscy umieją się domyśleć, o co mi chodzi. To jest trudne. Pomagają ćwiczenia w domu… Na przykład staram się coraz szczegółowiej określać rzeczy, które ktoś ma mi podać. Zamiast: „Podaj mi kubek”, mówię „Podaj mi mój czerwony kubek z pieskiem”. Wtedy od razu wiadomo, o który mi chodzi i nie muszę się denerwować, że dostałem niewłaściwy. Mówię Ci, spróbuj sam, to bardzo pomaga i nie wpada się w złe samopoczucie!

PS Problem dziecka: Impulsywność i nerwowość

Wiesz co, ostatnio inni mówią mi, że jestem nerwowy. Nie do końca wiem, czy tak jest, ale ostatnio zdarzyło mi się nakrzyczeć na kolegę, bo narysował mapę inaczej niż sobie wyobrażałem. Tak mnie to zdenerwowało, bo koniecznie chciałem mieć taką mapę jaką miałem w głowie. Wyrwałem mu kredkę, a Filip od razu mnie popchnął, no i zaczęła się bijatyka. Myślę, że pewnie o takie zachowania chodzi innym. Tak ciężko mi je powstrzymać. Wtedy wydaje mi się, że mam rację, bo przecież on nie tak rysuje. Ale przecież nie rozmawialiśmy o tym, jak miała wyglądać ta mapa i miał prawo narysować ją po swojemu.

PS Problem dziecka: Nie lubię lekcji wf-u

Chciałam Ci się jeszcze na koniec Klaudio zwierzyć, że najbardziej ze wszystkich przedmiotów w szkole nie lubię wf-u. Wiem, że te zajęcia rozwijają sprawność i kondycję i dzięki temu można aktywniej spędzać czas. Jednak mam wrażenie, że mi nic na tym wf-ie nie wychodzi. Ciężko mi nawet piłkę złapać, nie mówiąc już o poprawnym fikołku. Zupełnie nie wiem czemu tak mam, ale Pani Klementyna mówi, że każdy jest inny i ma inne talenty. Namawia mnie żebym chociaż trochę popróbowała i dzięki niej idzie mi odrobinkę lepiej.


Subskrypcje Jagodowych Listów można zamówić na stronie https://www.jagodowystempel.pl/collections/all/products/przygoda-listowa

W sklepie znajdziecie także listy o emocjach, okazjonalne, a także empatyczne listy od rodzica i nauczyciela.

https://www.jagodowystempel.pl/

Kod rabatowy 30% OFF dla Psychologiadziecka: jagodowy_30

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *