Czy pozwolić dziecku grać w gry video? - Psychologia Dziecka

gry videoPrzed takim pytaniem stoją dziesiątki rodziców na świecie. Wielu z nich, w tym roku musiało podjąć decyzję, czy kupić ich ukochanemu dziecku, tak oczekiwanego xBox’a czy PlayStation na gwiazdkę. Rodzice boją się, że granie w gry video uzależni dzieci, doprowadzi do eskalacji agresji, spowoduje trudności szkolne (dziecko będzie bowiem więcej grało niż się uczyło). Gry video mogą jednak mieć też pozytywne strony – na przykład poprawiać umiejętności poznawcze w zakresie postrzegania.

Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w Current Directions in Psychological Science, regularni gracze w gry video szybciej i bardziej dokładnie analizują informację-  i to nie tylko w czasie gry,ale również w życiu poza grami video, czyli w realu. Okazało się, że osoby, które często grają, szybciej radzą sobie z testami laboratoryjnymi mierzącymi prędkość reakcji. Co ciekawe – wraz ze wzrostem szybkości u graczy nie idzie wcale osłabienie dokładności. Mówiąc inaczej, gry video mają działać jak pole treningowe do rozwoju umiejętności szybkiego spostrzegania i kojarzenia faktów. Ta zaś umiejętność, w dzisiejszym świecie jest trudna do przecenienia.

Z badań wynika, ze granie w gry video wspomaga u dzieci:

  • wyobraźnię przestrzenną
  • pamięć przestrzenną
  • podzielność uwagi
  • szybkość przetwarzania informacji

Naukowcy uważają też, że osoby starsze korzystając z gier video, mogłyby wyćwiczyć sobie te umiejętności, które pogarszają się z wiekiem. Może więc warto kupić dziecku Wii i grać razem z nim?

źródło.:sciencedaily.com

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *