Błędy wychowawcze – czy można ich uniknąć? - Psychologia Dziecka

bledy wychowawczeChcesz wychować dziecko najlepiej jak tylko się da i uniknąć błędów wychowawczych, które sprawią, że Twoje dziecko nie będzie rozwijać się optymalnie. Czytasz artykuły o wychowywaniu,psychologii dziecka,  zdobywasz wiedzę, analizujesz swoje zachowanie względem dziecka, wypróbowujesz nowe metody, radzisz się rodziców, którzy przeszli już ten etap w rozwoju dziecka, przed którym ty jeszcze stoisz. Martwisz się tym, że popełnisz błąd wychowawczy w wyniku którego Twoje dziecko nie będzie w przyszłości szczęśliwe.

Takie zachowanie jest normalne dla każdego rodzica, który dba i troszczy się o swoje dziecko. Czy jednak można tak wychować dziecko by uniknąć wszelkich możliwych trudności i błędów? Czy można tak pracować nad rozwojem dziecka, by mieć pewność, że dasz mu absolutnie wszystko czego potrzebuje?

Niestety nie!

Choć brzmi to jak wyrok, wcale takim nie jest. Rozwój dziecka, to złożony proces, który zależy od wielu zmiennych. W dużej mierze od rodziców, ale również od samego dziecka, jego biologii, która wpływa na jego strukturę poznawczą, emocjonalną, intelektualną oraz od środowiska, w którym dziecko się rozwija. Nie ma psychologa, który wie wszystko o rozwoju dziecka i wpływie każdego jednego czynnika na rozwój. Nie ma książki, która mogłaby stać się podręcznikiem i Biblią wychowania. Nie ma jednej metody wychowawczej, która byłaby na 100% skuteczna i efektywna. Dlaczego? Dlatego, że jesteśmy zbyt złożeni, by dało się nas opisać na prostym schemacie przyczynowo – skutkowym. Każdy z nas, na różne bodźce reaguje w określony sposób. Ten sposób dyktowany jest przez to, jacy jesteśmy i jak postrzegamy świat i choć rodzice mają znaczący wpływ na to, jak dziecko postrzega świat, nie są w stanie kontrolować wszystkich zmiennych – dlatego nie są w stanie przewidzieć, jak określone zachowanie wpłynie na dziecko.

Oczywiście, nie oznacza to, że nie należy się starać wychowywać dziecka najlepiej. Warto jednak mieć świadomość, że nie da się uniknąć wszystkich błędów i nie da się uniknąć ryzyka. Mało tego, nie jest to wcale potrzebne! Trudne sytuacje, których doświadczamy w życiu, problemy, z którymi musimy się borykać, również nas rozwijają i decydują o tym, jacy będziemy w życiu. Próby wychowywania dziecka tak, aby zapewnić mu pozytywne, szczęśliwe środowisko, bez jakichkolwiek trudności i problemów są kolejnym błędem wychowawczym! Dziecko nie nauczy się bowiem tego, jak ma radzić sobie w sytuacji trudności, jak ma radzić sobie z negatywnymi stanami emocjonalnymi. Nie będzie umiało właściwie odebrać sygnałów z otoczenia. Warto starać się unikać błędów wychowawczych, ale koniecznie trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że nikt z nas nie jest wróżką ani jasnowidzem i nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, jaki efekt wywrze na nas dana rzecz czy wydarzenie. Przez to, żaden rodzic nie jest nigdy w stanie być na 100% pewnym czy zareagował właściwie i odpowiednio. Strach przed popełnianiem błędów wychowawczych – zwłaszcza u młodych rodziców jest naturalny. Nie dajmy się mu zwariować.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

2 thoughts on “Błędy wychowawcze – czy można ich uniknąć?

  1. Luiza says:

    Warto popracować nad nieśmiałością dziecka- np. poprzez desensytyzację, czyli stwarzanie takich sytuacji, w których dziecko mogłoby nawiązywać kontakty społeczne w bezpiecznych dla siebie warunkach. Nieśmiałość wynika z lęku. Lęk można wygaszać – np. warto zaprosić koleżankę z dzieckiem w podobnym wieku na kawę. Pani dziecko, będąc w domu, będzie się czuło bezpieczne. Jedno obce dziecko też nie będzie zagrożeniem. W ten sposób stopniowo przyzwyczajamy dziecko do towarzystwa. Zmuszanie do aktywności, może tylko nasilić lęk. Może warto też pomyśleć nad takimi zajęciami dodatkowymi, które będą realizowane w małych grupach lub indywidualnie.

  2. moa says:

    Witam,
    a jeśli dziecko jest z natury nieśmiałe i nie chce chodzić dobrowolnie na żadne zajęcia dodatkowe? Odpuścić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *